Wpływ szafranu na wzrok

wpływ szafranu na wzrok

Szafran jest to indyjska przyprawa, którą można uzyskać ze słupków hodowanych krokusów. Charakteryzuje się silnym aromatem, intensywną barwą oraz gorzkim smakiem. Ma wiele zastosowań: między innymi wykorzystywany jest jako barwnik, lek i przyprawa do potraw. Szafran pozytywnie wpływa na nasz organizm – chociażby zmniejsza objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, łagodzi podrażnienie, huśtawki nastrojów, wpływa na dobre samopoczucie i nastrój, a także zmniejsza depresję oraz bezsenność. Ale to nie jedyne zalety, oprócz tego przyprawa ta jest zbawienna dla naszego wzroku.

Dlaczego należy uwzględnić szafran w diecie?

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Sydney w Australii i Uniwersytetu L’Aquila we Włoszech – szafran ma bardzo wiele pozytywnych właściwości wpływających korzystnie na nasz wzrok. Przyprawa ta stanowi ochronę przed niebezpiecznym działaniem promieni ultrafioletowych. Szafran również chroni oczy przed wpływem jaskrawego światła oraz odmładza komórki gałki ocznej. Oddziaływuje na poziom lipidów w komórkach, regulując poziom nawilżenia oka. Szafran wpływa na geny kontrolujące działanie fotoreceptorów oka. Ma również właściwości spowalniające zwyrodnienie plamki żółtej, które w konsekwencji może prowadzić nawet do ślepoty, a więc szafran pozytywnie wpływa na wzrok w starszym wieku. U osób cierpiących na tę chorobę i spożywające pokarmy z szafranem zauważono poprawę ostrości widzenia, dzięki regeneracji komórek plamki. Szafran wzmacnia wzrok, widać to szczególnie w poprawniejszym rozpoznawaniu znaków, sprawniejszym czytaniu. Oprócz wymienionych wyżej zalet szafranu, umacnia mięśnie gałki ocznej.

Ciekawostka: szafran znany jest od kilku tysięcy lat, uznawany jest za najdroższą i najcenniejszą przyprawę świata – w starożytnym Egipcie używany był głównie przez kapłanów i faraonów, a nawet składano go w ofierze bogom. Właśnie pierwsze zapiski o szafranie pochodzą z około 3000 roku p.n.e. - w egipskich papirusach przyprawa ta przedstawiona została jako lek na schorzenia oczu.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

  • wino a wzrok

    Wino a wzrok

    Oprócz tego, że czerwone wino ma pozytywny wpływ na nasze oczy to spożywane w umiarkowanych ilościach jest korzystne również dla naszego zdrowia.

  • czekolada poprawia wzrok

    Czekolada poprawia wzrok!

    Czekolada może poprawić jakość widzenia niekontrastującego obrazu i ma pozytywny wpływ na części mózgu, odpowiedzialne za procesy umysłowe.

  • witamina C a wzrok

    Witamina C a wzrok

    Według badań wynika, że osoby, które w swojej diecie mają za mało witaminy C i są po 60 roku życia narażone są bardziej na dolegliwości i rozwój zaćmy.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów