Czopki i pręciki

Czopki i pręciki są to komórki siatkówki, odpowiedzialne są za prawidłowe widzenie. W tym artykule dowiesz się jak ważną rolę odgrywają te światłoczułe receptory mikroskopijnych rozmiarów i jak współdziałają w tworzeniu ostrego i wyraźnego obrazu.
Zadania czopków
Czopki umożliwiają widzenie kolorów przy dobrym oświetleniu, jest to tzw. widzenie fotopowe. Oko zawiera 3 rodzaje czopków, które występują w nieregularnych skupiskach. Pierwszy rodzaj reaguje głównie na światło czerwone, drugi na zielone, a trzeci na niebieskie (jest ich najmniej). W środkowej części oko, nazywanej plamką żółtą jest skupionych najwięcej czopków, które odpowiadają za widzenie barwne i widzenie szczegółów obrazu.
Zadania pręcików
Natomiast dzięki pręcikom możliwe jest widzenie czarno-białe przy słabym oświetleniu, poza tym odpowiadają za postrzeganie kształtów i wykrywają ruchy. Tych światłoczułych receptorów znajduje się około 100 milionów (10 razy więcej niż czopków) na siatkówce każdego oka. Poza tym około 100 razy bardziej czuły na światło jest pręcik niż czopek. Jednak same pręciki nie umożliwiają widzenia barw i powodują widzenie mniej dokładne, o mniejszej ostrości, a także jest słaba zdolność rozpoznawania szczegółów.
Jak ważna jest ich rola w prawidłowym widzeniu?
Zarówno czopki jak i pręciki są bardzo wrażliwe na różne uszkodzenia. Każdy człowiek ma inną ich ilość – to świadczy właśnie o ostrości wzroku. Całkowity brak czopków równoznaczne jest ze ślepotą, natomiast brak pręcików powoduje ślepotę zmierzchową. Odpowiednia ilość i współdziałanie receptorów siatkówki pozwala prawidłowo widzieć przy każdym oświetleniu, nawet w sztucznym zarówno rano jak i wieczorem.
Przygotowanie:
Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.
Podobne artykuły
-
Zaburzenia widzenia barw
Jakie są metody wykrywania zaburzeń barw? Badanie przy pomocy tablic Ishihary.
-
Daltonizm
Daltonizm, czyli wada polegająca na niemożności rozpoznawania niektórych barw przez ludzkie oko, jest dziedziczny.
-
Achromatopsja
Wada wzroku nazywana achromatopsją polega na tzw. ślepocie barw. Jest ona zaburzeniem rozpoznawania barw.