Witamina C a wzrok

witamina C a wzrok

Witamina C odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Między innymi zwiększa odporność organizmu, odpowiada za poprawne funkcjonowanie układu krwionośnego i serca, chroni przed miażdżycą oraz przed zmianami nowotworowymi. Ale to nie wszystko - witamina C pomaga zapobiegać zaćmie!

Według badań przeprowadzonych w Indiach wynika, że osoby, które w swojej diecie mają za mało zawartej witaminy C i są po 60 roku życia narażone są bardziej na dolegliwości i rozwój zaćmy. Zaćma jest to choroba oczu polegająca na zmętnieniu soczewki. Jest to jedna z przyczyn ślepoty. Objawia się poprzez przymglone widzenie, pogorszenie ostrości wzroku oraz zaburzenia rozróżniania kontrastów. Badania wykazały, że większa dawka witaminy C zmniejsza ryzyko rozwoju tej dolegliwości. Dlaczego tak się dzieje? Witamina C należy do grupy przeciwutleniaczy - związków, które neutralizują wolne rodniki. Dzięki temu witamina C zabezpiecza soczewkę oka przed stresem oksydacyjnym, który przyczynia się do rozwoju zaćmy.

W Indiach występuje bardzo wysoki odsetek osób niewidomych, a główną przyczyną ślepoty jest właśnie zaćma. W badaniu wzięło ponad 5,6 tys. mieszkańców Indii (powyżej 60 r. życia). Spośród nich aż 73% cierpiało na zaćmę. Ponad połowa z nich miała deficyt witaminy C, a 30 % z tej grupy miała słabo wykrywalne jej stężenie we krwi. Około 25% osób z najwyższym stężeniem witaminy C mogło się cieszyć z obniżenia o ok. 39% ryzyka zaćmy w porównaniu z resztą grupy.

Autorzy badań zwracają uwagę na fakt, iż badania wykonane były na Zachodzie. Trzeba liczyć się z tym, że w Indiach średnie spożycie witaminy C jest wyższe niż w krajach rozwijających się.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

 • wino a wzrok

  Wino a wzrok

  Oprócz tego, że czerwone wino ma pozytywny wpływ na nasze oczy to spożywane w umiarkowanych ilościach jest korzystne również dla naszego zdrowia.

 • sposoby na swędzenie oczu

  11 domowych sposobów na swędzenie oczu

  Swędzenie oczu stanowi niecodzienną dolegliwość i może świadczyć o alergii na pyłki lub sierść zwierząt.

 • czekolada poprawia wzrok

  Czekolada poprawia wzrok!

  Czekolada może poprawić jakość widzenia niekontrastującego obrazu i ma pozytywny wpływ na części mózgu, odpowiedzialne za procesy umysłowe.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów