Tłuszczyk na oku - zwyrodnienie spojówkowe

tłuszczyk na oku

Tłuszczyk jest formą zgrubienia na oku, które powstaje na spojówce i przybiera postać cienkiej warstwy pokrywającej białko oka. Ten rodzaj zgrubienia obserwuje się u osób dorosłych, szczególnie u tych będących w średnim/podeszłym wieku. Na czym polega zwyrodnienie spojówkowe znane jako tłuszczyk i co przyczynia się do wystąpienia tej nieprawidłowości?

Jakie są główne objawy tłuszczyku?

Tłuszczyk przybiera żółtawe zabarwienie i kształt trójkąta. Charakterystyczne dla tego rodzaju zgrubienia jest uwypuklenie rosnące blisko rogówki. Nad źrenicą i tęczówką pojawia się przezroczysta warstwa. Zazwyczaj tłuszczyki tworzą się na bocznej stronie rogówki, jednakże mogą powstać także po drugiej stronie, obok rogówki. Najczęściej tłuszczyki nie rozrastają się, chociaż zdarzają się przypadki większego rozrostu, niemniej jednak proces ten jest bardzo powolny. Tego typu zmiana zwyrodnieniowa spojówki dotyczy osób dorosłych i z reguły występuje obustronnie, w obszarze szpary powiekowej.

O tłuszczyku może świadczyć uczucie suchości oka i wystąpienie podrażnienia. Pacjent ma wrażenie znajdowania się ciała obcego w oku. Może wystąpić także uczucie piasku pod powieką. Innym objawem może być swędzenie chorego oka i jego przekrwienie oraz pojawienie się stanu zapalnego. Ten rodzaj zwyrodnienia spojówki może mieć charakter łagodny lub ciężki. Diagnoza stawiana jest na podstawie oceny wyglądu i położenia tłuszczyku.

Co może być przyczyną tłuszczyku?

Tłuszczyk powstaje często na skutek nadmiernego działania promieniowania ultrafioletowego na gałkę oczną, w wyniku czego dochodzi do zmiany struktury kolagenu. Mogą wystąpić wówczas małe i miękkie guzki o żółtobiałym zabarwieniu. Usytuowane są one przede wszystkim na spojówce po stronie nosowej. Za tworzenie się tej zmiany zwyrodnieniowej spojówki odpowiadać może także działanie słońca, wiatru, kurzu czy też innych czynników powodujących podrażnienie. Do powstania łagodnej narośli dochodzi w wyniku zajścia zmian w tkance spojówki i powstania wybrzuszenia. W jego składzie mogą znajdować się białka, tłuszcz i wapń.

Jak wygląda leczenie tłuszczyka?

Po zaobserwowaniu u siebie któryś z wyżej wymienionych objawów, należy niezwłocznie udać się do okulisty. Specjalista stawia diagnozę na podstawie wyglądu zwyrodnienia spojówki i położenia narośli. Zwykle tłuszczyk nie powoduje żadnych problemów i leczenie nie jest potrzebne. Jeśli jednak pacjent czuje dyskomfort czy też wygląd narośli przeszkadza, to można zdecydować się na chirurgiczne usunięcie tłuszczyku. Rozwiązanie to stosuje się w przypadku rozrastania się narośli na rogówce, wystąpienia silnego stanu zapalnego czy też przy problemach podczas noszenia soczewek kontaktowych. Jeśli pacjent uskarża się na ból oka, to lekarz może zalecić stosowanie maści i kropli do oczu, których zadaniem jest złagodzenie zaczerwienienia i podrażnienia. Do terapii farmakologicznej predysponuje ostre zapalenie w obrębie tłuszczyka, które wymaga podania kortykosteroidów czy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

  • zapalenie brzegów powiek

    Zapalenie brzegów powiek

    Przyczyny, objawy i leczenie przedniego oraz tylniego zapalenia brzegów powiek. Jakie stany chorobowe są z nimi związane?

  • nowotwory gałki ocznej

    Nowotwory gałki ocznej

    Ten rodzaj raka gałki ocznej można rozpoznać po pojawiających się guzkach na powiekach, owrzodzeniu lub krwawieniu.

  • kępki żółte

    Kępki żółte - choroba oczu

    Najczęściej kępki żółte zlokalizowane są w górnej części powiek lub w kącie przyśrodkowym oka. Są to zgrupowania histiocytów.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów