Choroby wirusowe powiek

choroby wirusowe powiek

Wśród wirusowych chorób powiek można wymienić następujące schorzenia:

 • Opryszczkę zwykłą powiek,
 • Ospicę krowiankową,
 • Półpasiec oczny.

Co to jest opryszczka zwykła powiek?

Opryszczka zwykła powiek objawia się pojawieniem się na powiece niewielkich, półprzezroczystych pęcherzyków z płynem. W środku pęcherzyków znajduje się surowica. Leczenie opryszczki zwykłej powiek polega na stosowaniu miejscowych leków przeciwwirusowych.

Co to jest ospica krowiankowa?

Ospica krowiankowa polega na przeniesieniu na powieki uprzednio szczepionej ospy. W wyniku wystąpienia tego schorzenia na powiekach pojawia się obrzęk zapalny oraz pojedyncze pęcherzyki, posiadające charakterystyczne zagłębienie w środku. Chorobie może towarzyszyć gorączka. W leczeniu ospicy stosuje się antybiotyki, gamma-globulinę, zespół witamin B i krowiankową globulinę odpornościową.

Co to jest półpasiec oczny?

Półpasiec oczny objawia się wystąpieniem wzdłuż brzegu i gałązki nerwu trójdzielnego powieki zmian chorobowych, które pieką i bolą. Zmiany wyglądają jak drobne pęcherzyki wypełnione wodą. Leczenie polega na przyjmowaniu przez chorego leków przeciwwirusowych, środków przeciwbólowych oraz zespołu witaminy B.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

 • zapalenie brzegów powiek

  Zapalenie brzegów powiek

  Jakie są objawy przedniego i tylniego zapalenia brzegów powiek? Stany chorobowe towarzyce zapaleniu brzegów powiek.

 • retinopatia cukrzycowa

  Retinopatia cukrzycowa

  Schorzenie nazywane retinopatią cukrzycową dotyczy narządu wzroku i najczęściej dotyka osób chorujących na przewlekłą cukrzycę.

 • zwyrodnienie plamki żółtej

  Zwyrodnienie plamki żółtej

  Zwyrodnienie plamki żółtej pojawia się w związku z uszkodzeniem siatkówki i prowadzi to do utraty zdolności widzenia centralnego.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów