Dlaczego soczewka nie chce przykleić się do oka?

przyklejenie się soczewki do oka

Przyczyn tego, że soczewka kontaktowa nie chce się przykleić do oka może być kilka:

  • Najczęstszą jest jej nieumiejętne zakładanie związane np. z za słabo rozszerzonymi powiekami. Oko musi być szeroko otwarte by nie zahaczać soczewką o rzęsy i brzegi powiek;
  • Zbyt mokry palec sprawiający, że soczewka bardziej do niego przylega przez co nie chce się od niego odkleić;
  • Źle ułożona soczewka na palcu. Gdy soczewka przylega swoim brzegiem do palca również trudno się od niego odkleja. Nakładając soczewkę warto ją odpowiednio ułożyć na czubku palca tak by jak najmniejszą powierzchnią do niego przylegała i delikatnie przyłożyć ją całą powierzchnią do oka (na płasko) przez co dużo lepiej będzie się kleić do oka niż do palca;
  • Soczewka ułożona na złą stronę;
  • Nieprawidłowo dopasowane parametry soczewek. Gdy soczewka ma np. za mały promień krzywizny w stosunku do krzywizny rogówki, nie może całą powierzchnią dobrze przylegać do oka.

Przy trudnościach z założeniem soczewki, szczególnie bardzo cienkiej, pomocne może okazać się jej lekkie osuszenie na palcu przez ok. 10-15 sekund. Dzięki temu film łzowy będzie lepiej przyciągał ją do rogówki.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów