Anatomiczna budowa oka

anatomiczna budowa oka

Z czego składa się narząd wzroku? Jaka jest budowa gałki ocznej? To tylko niektóre z pytań, na które staraliśmy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Narząd wzroku składa się z oka i narządów dodatkowych. Natomiast oko obejmuje gałkę oczną i nerw wzrokowy.

Gałka oczna

  • znajduje się w oczodole,
  • kształtem przypina kulę o promieniu 12 mm,
  • biegun przedni – najbardziej wysunięty do przodu punkt gałki ocznej, a punkt najbardziej wysunięty do tyłu określamy mianem bieguna tylnego,
  • biegun przedni i biegun tylny łączy oś wzrokowa,
  • zawartość gałki ocznej stanowią komory, które wypełnione są cieczą wodnistą, soczewka oraz ciało szkliste,
  • ściany gałki ocznej zbudowane są z 3 błon: błony włóknistej (ochronnej), błony naczyniowej (odżywczej) i błony wewnętrznej (światłoczułej, jest nią siatkówka).

Błona włóknista

Ochrania miękką część gałki ocznej, stanowi zrąb gałki, do którego przyczepiają się mięśnie kierunkowe gałki ocznej. Zewnętrzną błonę gałki ocznej tworzy znajdująca się z przodu rogówka (jest przepuszczalna dla promieni słonecznych) i znacznie większa twardówka (przez nią nie przenikają promienie świetlne). Przednią część twardówki nazywamy „białkiem oka”.

Błona naczyniowa

Składa się z tęczówki, ciała rzęskowego i naczyniówki. Tęczówka to przednia część błony naczyniowej, widoczna jako barwny krążek mający w środku otwór o zmieniającej się średnicy, tzw. źrenica. Poza tym tęczówka zawiera barwnik decydujący o kolorze oczu. Ku tyłowi przechodzi w ciało rzęskowe w kształcie pierścienia, otaczającego soczewkę. Część wewnętrzna jest pofałdowana i tworzy wyrostki rzęskowe. Ciało rzęskowe zawiera naczynia krwionośne i mięsień rzęskowy, który ma wpływ na stopień wypukłości soczewki w procesie akomodacji. Natomiast naczyniówka stanowi tylną część błony naczyniowej, zbudowana jest głównie z naczyń krwionośnych i włókien sprężystych.

Błona wewnętrzna - siatkówka

Dzieli się na część ślepą i część wzrokową. Pierwsza jest niewrażliwa na światło, a druga jest przeciwieństwem pierwszej. Część ślepa pokrywa przodnią część gałki ocznej i dzieli się na odcinki: rzęskowy i tęczówkowy. Część wzrokowa nazywana jest również mózgową, występuje z tyłu. Zabarwienie tej części jest czerwone, ponieważ zawiera w komórkach czerwień wzrokową. Rąbek zębaty to granica pomiędzy częścią ślepą a wzrokową.

W siatkówce znajdują się czopki i pręciki

Czopki – około 6 – 7 milionów; komórki reagujące na na barwy, odpowiedzialne za konturowość widzenia; wyróżnia się 3 rodzaje czopków wrażliwych na barwy: czerwoną, niebieską i zieloną.

Pręciki - ogólna liczba wynosi około 110 – 125 milinów; komórki te są odpowiedzialne za widzenie nocne i widzenie w złym, słabym oświetleniu.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

  • anatomia wzroku

    Anatomia wzroku

    Jak wygląda droga wzrokowa? Czym jest korowy ośrodek wzroku? Gdzie znajduje się ośrodek wzroku? Droga wzrokowa jest drogą czteroneuronową.

  • anatomia narządów dodatkowych gałki ocznej

    Anatomia narządów dodatkowych gałki ocznej

    Do narządów pomocniczych zaliczamy: urządzenia kierunkowe (mięśnie gałki ocznej) i urządzenia ochronne (m.in. powieki, spojówki, brwi, rzęsy i narząd łzowy).

  • negatywny wpływ wzrok

    Co wpływa negatywnie na wzrok?

    Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak wiele jest czynników, które niszczą nasz wzrok. Jedne są mniej, inne bardziej niebezpieczne.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów