Wino a wzrok

wino a wzrok

Lubicie czerwone wino? Jeśli tak to bardzo dobrze! Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Washington University School of Medicine w St. Luis udowodniono, że czerwone wino ma korzystny wpływ na nasze oczy.

Składnik zawarty w czerwonym winie, tzw. przeciwutleniacz resveratol – znajduje się również w winogronach, borówkach, orzeszkach ziemnych, morwie, żurwinie i w wielu innych roślinach. Resveratol ma pozytywny wpływ na ludzki organizm. Ten przeciwutleniacz między innymi chroni naczynia krwionośne oka, zapobiegając wytwarzaniu się zmutowanych czy uszkodzonych naczyń krwionośnych.

Ma to duży wpływ na nasze zdrowie, ponieważ angiogeneza (powstawanie nowych naczynek krwionośnych) odpowiada za rozwój miażdżycy czy niektórych nowotworów. Szczególne znaczenie ma dla osób cierpiących na retinopatię cukrzycową czy zwyrodnienie plamki żółtej, które pojawia się wraz z wiekiem. Zarówno retinopatia cukrzycowa (czyli uszkodzenie naczyń krwionośnych siatkówki oka) jak i zwyrodnienie plamki żółtej to najczęstsze przyczyny utraty widzenia wśród Amerykanów po 50 roku życia. A czerwone wino chroni nasz wzrok przed starzeniem się.

Ciekawostki o winie

Oprócz tego, że czerwone wino ma pozytywny wpływ na nasze oczy to spożywane w umiarkowanych ilościach jest korzystne również dla naszego zdrowia, np.:

 • obniża poziom złego cholesterolu oraz częstotliwość występowania chorób układu krążenia,
 • zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy, zawału serca,
 • wspomaga trawienie,
 • jest wsparciem dla układu odpornościowego.

Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

 • ciąża a wzrok

  Ciąża a wzrok

  Przyszła mama nie powinna kierować się tym, że jak dotąd nie miała żadnych problemów ze wzrokiem to się one nie pojawią.

 • oczy kontakt z osobami sparaliżowanymi

  Oczy a kontakt z osobami sparaliżowanymi

  Nowoczesne aparatury pozwalają na kontakt z całkowicie sparaliżowanymi osobami. Patrzy ona na napis lub symbol, a komputer odczytuje wiadomość.

 • czekolada poprawia wzrok

  Czekolada poprawia wzrok!

  Czekolada może poprawić jakość widzenia niekontrastującego obrazu i ma pozytywny wpływ na części mózgu, odpowiedzialne za procesy umysłowe.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów