Zwyrodnienie plamki żółtej

zwyrodnienie plamki żółtej

Choroba wzroku nazywana zwyrodnieniem plamki żółtej, czyli w skrócie z języka angielskiego AMD jest przewlekłym, postępującym schorzeniem, które najczęściej dotyka osób po ukończeniu 50. roku życia. Zwyrodnienie plamki żółtej pojawia się w związku z uszkodzeniem siatkówki i prowadzi to do utraty zdolności widzenia centralnego, a w dłuższym okresie czasu również do całkowitej ślepoty.

Można wyróżnić dwie odmiany zwyrodnienia plamki żółtej:

  • Suchą – dotykającą osób dojrzałych,
  • Wysiękową – dotykającą również ludzi młodych.

Objawy zwyrodnienia plamki żółtej:

  • Widzenie prostych linii jako linii falistych,
  • Zniekształcenia widzianego obrazu,
  • Postępujące trudności w czytaniu.

Choroba ta w najgorszym przypadku może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. U różnych chorych jej tempo rozwoju będzie odmienne. Szacuje się, że główną przyczyną ślepoty wśród osób powyżej 50. roku życia jest zwyrodnienie plamki żółtej. Występuje ono u niemalże 9% populacji i częściej atakuje kobiety niż mężczyzn.

Przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej

Przyczyną występowania w przeważającej części przypadków zwyrodnienia plamki żółtej jest wiek. Im starsza jest osoba, tym bardziej narażona jest ona na zapadnięcie na tą chorobę. Do czynników ryzyka w tym względzie zalicza się również płeć żeńską, rasę białą, występowanie zwyrodnienia plamki żółtej w rodzinie, posiadanie schorzeń układu sercowo-naczyniowego, palenie papierosów, niedobór przeciwutleniaczy, choćby witaminy C, oraz wieloletnie narażenie na intensywne światło.

Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej

Jest ono zróżnicowane w zależności od typu choroby z jaką mamy do czynienia.

Suche AMD leczy się farmakologicznie, lekami poprawiającymi ukrwienie, a także poprzez zastosowanie właściwej, bogatej w owoce i warzywa, diety. Z kolei, mokre zwyrodnienie plamki żółtej leczy się znacznie trudniej i nie ma w 100% pewnej metody leczenia tego schorzenia. Od niedawna w zastosowaniu znajduje się metoda fotodynamiczna, polegająca na wprowadzeniu do krwioobiegu barwnika, który wychwytywany jest przez patologiczne naczynia w oku. Następnie tylko one są usuwane za pomocą lasera. Niestety, ale metoda ta nie poprawi widzenia, a jedynie zahamuje rozwój choroby.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

  • czerniak oka

    Czerniak - złośliwy nowotwór oka

    >Czerniak jest to najczęstszy, złośliwy nowotwór oka. Spotykany 8 razy częściej w społeczeństwie rasy białej, szczególnie wśród osób o jasnej tęczówce.

  • jęczmień na oku

    Jęczmień na oku

    Jęczmień to jedna z chorób oka, która tworzy się w wyniku zakażenia bakteryjnego ujść gruczołów zlokalizowanych na krańcach powiek.

  • zapalenie twardówki

    Zapalenie twardówki

    Okulista diagnozujący zapalenie twardówki zaleca antybiotykoterapię. Może on również zapisać preparaty kortykosteroidowe.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów