Depresja a wzrok

depresja a wzrok

Na zdrowie naszych oczu ma wpływ wiele czynników. Między innymi należą do nich zaburzenia psychiczne. "Widzieć świat w szarych barwach" to nie tylko przenośnia. Określenie to ma podstawy medyczne, gdyż według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Freiburgu depresja powoduje pogorszenie wzroku.

Dlaczego w depresji widzimy słabiej?

Osoby cierpiące na depresje słabiej dostrzegają kontrasty w widzianym obrazie. Spowodowane jest to odbieraniem mniejszej ilości sygnałów przez siatkówkę oka niż u osoby zdrowej, a skutkuje widzeniem mglistym, szarym.

W badaniu wzięło udział 40 osób, u których stwierdzono stan depresyjny oraz 40 osób nie cierpiących na żadne zaburzenia nastroju. Badanie polegało na tym, że osoba wchodziła do słabo oświetlonego pomieszczenia, w którym wyświetlane były obrazy (zmieniające kontrast w 6-stopniowej skali). Z wykorzystaniem specjalnych elektrod możliwe było zmierzenie aktywności nerwów wzrokowych, które przekazywały widziany obraz do mózgu. Wyniki osób zdrowych znacznie różnią się od wyników chorych na depresję, którzy widzieli obraz mniej skontrastowany. Różnice były tak duże, że można było podzielić te osoby - na osoby zdrowe i cierpiące na depresje - patrząc tylko na wyniki. Osoby w ciężkim stanie depresyjnym widziały najgorzej.

Zdrowie psychiczne vs wzrok

Depresja ma wpływ na nasz wzrok, ale również silne przeżycia lub zaburzenia emocjonalne, napięcia, stres itp. Dlatego w takiej sytuacji oprócz konsultacji okulistycznej potrzebna będzie również konsultacja psychologiczna.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

 • negatywny wpływ wzrok

  Co wpływa negatywnie na wzrok?

  Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak wiele jest czynników, które niszczą nasz wzrok. Jedne są mniej, inne bardziej niebezpieczne.

 • tarczyca a kolory

  Tarczyca a kolory

  Według przeprowadzonych badań wynika, że hormony tarczycy wpływają także na kształtowanie i działanie oczu.

 • papierosy wzrok

  Wpływ papierosów na wzrok

  Papierosy pogarszają również wzrok. Palacze są dwa razy bardziej podatni na problemy z oczami niż osoby niepalące.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów