Soczewki a sport

soczewki a sport

W uprawianiu aktywności fizycznej dobra ostrość widzenia jest niezbędna. Dobry wzrok w dużej mierze może zwiększyć wyniki i skuteczność sportowca.

Osoby mające jakieś wady a prowadzące aktywny tryb życia powinny zaopatrzyć się w soczewki kontaktowe, które zapewnią całkowitą swobodę ruchów. W sporcie ważna jest szybka reakcja, wyczucie odległości - to z kolei wiąże się z wyraźnym i ostrym widzeniem. Słaby wzrok bez próby korygowania przysporzy nam jeszcze więcej komplikacji.

Udając się do specjalisty należy poinformować go, jaką się uprawia dyscyplinę sportu. Pozwoli to okuliście na dobranie odpowiednich szkieł kontaktowych; specjalista przy doborze będzie brał pod uwagę w jakich warunkach się trenuje, czy soczewki będą podatne na kurz, słońce, wiatr, w jakiej wilgotności się będą znajdowały itp., a także czy szkła kontaktowe będą narażone na gwałtowne uderzenia itp. To wszystko ma znaczenie!

Dopasowanie soczewki nie powinno być w czasie sezonu - należy około 2 tygodnie wcześniej pozwolić oczom przyzwyczaić się do szkieł.

Soczewki mają wiele zalet, które umożliwia swobodne uprawianie sportu, m.in.:

 • nie parują,
 • nie osiada na nich kurz i krople deszczu,
 • nie ograniczają pola widzenia,
 • nie zniekształcają widzianego obrazu,
 • są bezpieczne - nie spadną oraz nie stwarzają ryzyka urazu twarzy lub oczu,
 • są wygodne - można zapomnieć o ich istnieniu.

Wszystkie te zalety pozwalają na koncentrację oraz poprawę koordynacji wzrokowo- ruchowej podczas wykonywania jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Dlatego soczewki kontaktowe są idealnym rozwiązaniem dla osób uprawiających sport i mających wadę wzroku.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

 • joga oczu

  Joga oczu

  Zwolennicy tego sposobu leczenia wzroku uważają, że joga oczu pomaga w walce z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością czy też zezem

 • soczewki kontaktowe twarde

  Soczewki kontaktowe twarde

  Soczewki typu miękkiego znajdują się w chwili obecnej w powszechnym użyciu. Są one wykonane z tworzywa o nazwie hydrożel.

 • soczewki kontaktowe miękkie

  Soczewki kontaktowe miękkie

  Soczewki typu miękkiego znajdują się w chwili obecnej w powszechnym użyciu. Są one wykonane z tworzywa o nazwie hydrożel.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów