Joga oczu

joga oczu

Dbanie o wzrok jest bardzo ważne. Należy to robić przede wszystkim poprzez regularne kontrolowanie wzroku poprzez cykliczne wizyty w gabinetach okulistycznych. Innym sposobem mającym pomóc naszemu narządowi wzrokowemu jest według wielu ludzi tak zwana joga oczu.

Zwolennicy tego sposobu leczenia wzroku uważają, że joga oczu pomaga w walce z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością czy też zezem. Co więcej, najwięksi propagatorzy tej teorii twierdzą, że możliwe jest całkowite wyleczenie wad wzroku tylko i wyłącznie dzięki ćwiczeniom. Kusząca perspektywa, prawda?

Joga oczu została wymyślona przez amerykańskiego okulistę Williama Batesa. Twierdził on, że źródłem wielu problemów ze wzrokiem jest nadmierne „napięcie” w gałce ocznej. Lekarz żyjący na przełomie XIX i XX wieku opracował więc cykl ćwiczeń mających pomóc zwalczyć ową przypadłość. Wymyślony przez niego trening zawierał wiele znanych nam dzisiaj ćwiczenia. Są to na przykład zakrywanie oczu, wizualizowanie czerni czy też ruszanie gałkami ocznymi w różne strony. Ciekawostką jest to, że Bates twierdził także, że promienie słoneczne pozytywnie wpływają na wzrok. Zalecał więc naświetlanie oczu. Na szczęście, praktyka ta, w przeciwieństwie do ćwiczeń, nie spotyka dziś wielu zwolenników.

Skuteczność tego typu ćwiczeń

Lekarze okuliści poddają pod wątpliwość skuteczność metody Batesa. Oczywiście, ćwiczenia mogą jedynie pomóc a nie zaszkodzić, lecz ich wpływ na niwelowanie wad wzroku nie został potwierdzony. Nie można jednak demonizować jogi oczu. Ma ona bardzo dobry wpływ na nasz narząd wzroku. Ćwiczenia takie jak ruszanie gałkami ocznymi w różne strony, czasowe skupianie wzroku na przedmiocie potrafią czy też szybkie mruganie pomóc osobom pracującym całe dnie przed komputerem. Dzięki takim ćwiczeniom oczy odpoczywają, nawilżają się, dzięki czemu są mniej zmęczone. Jeśli poświęcimy treningowi oczu 15 minut w czasie pracy, możemy być pewni, że oczy dłużej pozostaną na swoim „stanowisku pracy” i nawet po kilku godzinach nie będziemy odczuwać ich wielkiego zmęczenia.

Jogi oczu nie można jednak traktować jako sposobu leczenia naszego narządu wzrokowego. Dalej musimy pamiętać o regularnych wizytach u okulisty. Niemożliwym jest również wyrzucenie okularów czy też soczewek kontaktowych do kosza. Niestety, tak to nie działa. Ćwiczenia pozwalają oko wzmocnić, lecz nie mają żadnego wpływu na niwelowanie wady.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

  • ćwiczenia poprawiające wzrok

    Ćwiczenia poprawiające wzrok

    Oczy, tak jak pozostałe części ciała, potrzebują ćwiczeń. Korzyści z nich wynikających jest wiele: pozwalają m.in. zachować ostrość wzroku.

  • testy do badania widzenia przestrzennego

    Testy do badania widzenia przestrzennego

    Widzenie przestrzenne, inaczej nazywane stereopsją (trzeci, najwyższy stopień widzenia obuocznego) jest najdoskonalszą funkcją układu wzrokowego ...

  • domowe sposoby na zmęczone oczy

    Domowe sposoby na zmęczone oczy

    Plasterki ogórka idealnie zatuszują cienie pod oczami. Schłodzone plasterki kładziemy na oczy i trzymamy przez ok.15 minut.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów