Soczewki kontaktowe miękkie

soczewki kontaktowe miękkie

Soczewki typu miękkiego znajdują się w chwili obecnej w powszechnym użyciu. Są one wykonane z tworzywa o nazwie hydrożel. Jego cechą charakterystyczną jest to, że ma on wysoką wodochłonność i giętkość. Jednocześnie, hydrożel przepuszcza tlen.

W zależności od prezentowanego typu, soczewki miękkie mogą mieć różny poziom uwodnienia, wynoszący od 36 do 70%. Odróżnia je od siebie geometria i grubość. Jeśli soczewkę miękką pozostawimy w stanie suchym, będzie miała własności twardego szkła organicznego. Przechowywana w środowisku wodnym, stanie się miękka i elastyczna.

Co wyróżnia soczewki kontaktowe miękkie?

Soczewki kontaktowe miękkie są doskonale tolerowane przez oko. Są gazoprzepuszczalne, dzięki czemu utrzymują odpowiednie funkcje rogówki i jej właściwości. Aby rogówka mogła zachować swą przezroczystość, musi docierać do niej tlen z powietrza, co zapewniają soczewki miękkie. Soczewki tego typu delikatnie przylegają do oka, a osoby, które nigdy nie nosiły soczewek, szybko się do nich przyzwyczajają.

Wadą soczewek miękkich jest to, że ich wysoka zawartość wody i właściwości polimerów powodują, że te soczewki kontaktowe zbyt szybko się brudzą. To zmniejsza tolerancję oka na ich obecność.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

  • soczewki kontaktowe twarde

    Soczewki kontaktowe twarde

    Soczewki typu miękkiego znajdują się w chwili obecnej w powszechnym użyciu. Są one wykonane z tworzywa o nazwie hydrożel.

  • soczewki toryczne

    Soczewki toryczne

    Soczewki toryczne dzielą się na kilka rodzajów, według czasu ich noszenia. Wyróżnia się soczewki toryczne jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne i roczne.

  • soczewki progresywne

    Soczewki progresywne

    Soczewki te zapewniają korekcję widzenia w każdej odległości – z bliska, z daleka oraz przestrzeni pośredniej.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów