Soczewki kontaktowe twarde

soczewki kontaktowe twarde

Soczewki kontaktowe twarde są soczewkami starszej generacji, które w dużej mierze zostały wyparte z rynku przez soczewki miękkie. Niektóre wady wzroku sprawiają jednak, że lekarze zalecają zastosowanie twardych soczewek.

Jak zmieniały się soczewki twarde?

Początkowo, soczewki twarde były wykonane z polimetakrylanu metylu, czyli szkła akrylowego, ale nie przepuszczały one tlenu do rogówki. Skutkiem czego jedyną metodą nawilżania rogówki i dostarczania do niej tlenu, była stała wymiana łez. Soczewki tego typu przemieszczały się w obrębie oka całkiem swobodnie, co powodowało uczucie dyskomfortu.

Soczewki twarde miały też mniejszą średnicę niż średnica rogówki, przez co trudno było je właściwie umiejscowić na oku. Z czasem zmieniono materiały, z których produkowano soczewki twarde. Do użycia weszły inne tworzywa polimerowe, przepuszczające tlen do oka. Dzięki temu noszenie twardych soczewek kontaktowych stało się wygodniejsze.

Na rynku dostępne są soczewki twarde gazoprzepuszczalne, które charakteryzują się znacznie większą trwałością od soczewek miękkich, ale potrzeba więcej czasu, aby przyzwyczaić się do ich noszenia.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

 • soczewki kontaktowe miękkie

  Soczewki kontaktowe miękkie

  Soczewki typu miękkiego znajdują się w chwili obecnej w powszechnym użyciu. Są one wykonane z tworzywa o nazwie hydrożel.

 • soczewki toryczne

  Soczewki toryczne

  Soczewki toryczne dzielą się na kilka rodzajów, według czasu ich noszenia. Wyróżnia się soczewki toryczne jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne i roczne.

 • soczewki progresywne

  Soczewki progresywne

  Soczewki te zapewniają korekcję widzenia w każdej odległości – z bliska, z daleka oraz przestrzeni pośredniej.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów