Pielęgnacja oczu u niemowląt

pielęgnacja oczu u niemowląt

Nasze oczy są tak zbudowane, że same dbają o swoją ochronę. Powieki i rzęsy zabezpieczają je przed zanieczyszczeniami, a za każdym razem przy mrugnięciu oczy są przemywane i oczyszczane z pyłu i kurzu. Dzięki temu pielęgnacja oczek niemowlęcia jest szybka i prosta.

Oczka swojej pociechy należy przemywać codziennie, dzięki temu zapewnisz właściwą higienę i zmniejszysz ryzyko rozwinięcia się drobnoustrojów oraz przykrym infekcjom bakteryjnym. Przemywać oczka najlepiej jest po kąpieli. Należy do tego używać sterylnych gazików i soli fizjologicznej lub ostudzonej, przegotowanej wody.

PIERWSZY KROK – ODCHYLENIE GŁÓWKI

Przemywając prawe oko, delikatnie odchylamy główkę dziecka w lewo; przemywając lewe – w prawo. W ten sposób zapobiegniemy spłynięciu wody do ucha z nasączonego gazika.

DRUGI KROK – PRZECIERANIE OCZU

Powiekę przemywamy jednym ruchem dłoni od skroni w kierunku nosa, czyli od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Chcąc przemyć oczko dziecka jeszcze raz należy użyć nowego gazika.

TRZECI KROK – OSUSZANIE POWIEK

Należy wytrzeć skórę wokół czystego oka – do tej czynności używamy czystego gazika. Rodzicu! Pamiętaj, aby zawsze używać nowych gazików – pozwoli to zapobiec rozwoju infekcjom bakteryjnym.

Warto również kilka razy dziennie delikatnie masować wewnętrzne kąciki oczka, pozwoli to na odblokowanie kanalików łzowych. Dodatkowym zabezpieczeniem dla oczu dziecka może być ochrona przed jaskrawym światłem, dlatego na spacerze warto założyć dziecku kapelusz z szerokim rondem i zamocować na wózku parasolkę.

Podobne artykuły

 • negatywny wpływ wzrok

  Co wpływa negatywnie na wzrok?

  Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak wiele jest czynników, które niszczą nasz wzrok. Jedne są mniej, inne bardziej niebezpieczne.

 • wzrok u dzieci

  Młodzi a wzrok

  Według badań, około 41% młodych ludzi ma problemy ze wzrokiem. Niestety nie wszyscy dbają o to, by korygować wady wzroku.

 • co dla dziecka dobre

  Co dla dziecka dobre?

  Oczy dzieci szczególnie mocno narażone są na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Co im pomaga, a co szkodzi?

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów