Jak dbać o oczy?

jak dbać o oczy

Coraz więcej osób skarży się na problemy ze wzrokiem. Czym to jest spowodowane? Specjaliści często odpowiadają, że złym trybem życia. Co mamy robić, żeby zadbać o nasze oczy?

UWAŻAJ NA SŁOŃCE!

Promienie ultrafioletowe mogą powodować choroby wzroku, np. zaćmę. Częściowo można temu zapobiec używając okularów przeciwsłonecznych, które posiadają filtry UV. Dlatego ich zakup powinien być przemyślany. Odpowiednie okulary będą chroniły nasze oczy. Polecamy więc oryginalne okulary.

NIE PAPIEROSOM!

Dym tytoniowy ma bardzo negatywny wpływ na wzrok, podrażnia nasze spojówki. Palenie papierosów może doprowadzić nawet do ślepoty! Jest to niebezpieczne zarówno dla osób palących jak i osób przebywających w pomieszczeniu z osobami palącymi.

ODPOWIEDNIE NAŚWIETLENIE!

Nie za mocne, nie za słabe, nie za ostre, nie za intensywne – po prostu w sam raz! W pomieszczeniach gdzie dużo przebywamy, czytamy, pracujemy itp. powinniśmy zainwestować w dodatkową lampkę.

UNIKAJ PRZESIADYWANIA PRZED KOMPUTEREM!

Osoby, które dużo korzystają z komputera powinny ograniczyć ten czas do minimum. Należy również zwrócić uwagę na to, jakie jest oświetlenie w pomieszczeniu i jaka jest odległość monitora od oczu. Pamiętajmy też o częstych przerwach, w których nasze oczy mogą sobie odpocząć.

ĆWICZ SWÓJ WZROK!

Oto kilka z nich – patrzymy raz w prawo, raz w lewo, w górę, w dół. Obrysowujemy oczami koło – raz w prawą stronę, raz w lewą. Dla rozluźnienia mięśni mrugamy oczami – lewym, prawym, obydwoma. Takie ćwiczenia pozwalają odpocząć naszym oczom.

LUTEINA I ZEAKSANTYNA!

Są to barwniki roślinne, które znajdują się w siatkówce oka. Mają zasadniczy wpływ na nasz wzrok, chronią oczy przed działaniem promieni słonecznych. Należą do substancji produkujących wolne rodniki. Luteina i zeaksantyna nie są produkowane przez nasz organizm, dlatego muszą być dostarczane. Regularne przyjmowanie zapobiega uszkodzeniom plamki żółtej. Luteina i zeaksantyna znajdują się w takich pokarmach jak: szpinak, brukselka, rzeżucha, gorczyca, papryka zielona, koper, sałata, brokuły, groszek zielony, groch, kukurydza, jaja, pomarańcze, brzoskwinie, marchew.

WITAMINY!

  • Witamina A – przeciwdziała kurzej ślepocie, służy do prawidłowego funkcjonowania fotoreceptorów, niedobór może prowadzić nawet do ślepoty!
  • Witamina B – działa korzystnie na nerwy wzrokowe.
  • Witamina D – niedobór powoduje zaćmę i krótkowzroczność.
  • Witamina C – chroni przed jaskrą, wspomaga odżywianie soczewek.
  • Witamina B6 - odpręża oczy.
  • Witamina B2 - zapobiega zapaleniu spojówek, niedobór powoduje pieczenie i zaczerwienienie oczu, nadwrażliwość na światło

Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

  • witaminy dla wzroku

    Witaminy dla wzroku

    Objawem dobrego funkcjonowania ludzkiego organizmu są zdrowe oczy. Co więc należy jeść i jakie witaminy pozytywnie wpływają na wzrok?

  • szpinak a wzrok

    Szpinak a wzrok

    Z obserwacji wynikło, że białko szpinaku zachowuje się podobnie i ma podobne właściwości jak ludzki receptor wzroku.

  • dieta dla wzroku

    Jaka powinna być dieta dla wzroku?

    Jaka dieta zawiera dużo witamin i składników odżywczych mających wpływ na wzrok? Co należy jeść, aby nasze oczy były zawsze w dobrej formie?

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów