Witaminy dla wzroku

witaminy dla wzroku

Na nasz wzrok ma wpływ wiele czynników. Należą do nich m.in. odpowiednie naświetlenie, promieniowanie UV, zbyt długie korzystanie z komputera czy oglądanie tv. Bardzo ważny wpływ ma także dieta – np. niedobór niektórych witamin może prowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem. A objawem dobrego funkcjonowania ludzkiego organizmu są zdrowe oczy. Co więc należy jeść?

Przede wszystkim do naszej diety powinniśmy wprowadzić warzywa i owoce, które eliminują szkodliwe działanie wolnych rodników i są źródłem wielu witamin. Do produktów zawierających niezbędne składniki dla zdrowych oczu należą również: owoce morza, pieczywo razowe, nabiał, orzechy, jajka.

Witaminy wpływające na wzrok:

 • Witamina A – znajduje się w: mleku, jajach, serze, marchewce, pietruszce, rybach. Jest jedną z najważniejszych witamin dla naszego wzroku – neutralizuje wolne rodniki, wzmacnia wzrok, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie fotoreceptorów. Skutkiem niedoboru witaminy A jest m.in. kurza ślepota – osłabione widzenie w ciemności, wysychanie spojówki i rogówki oka, może prowadzić nawet do utraty wzroku.
 • Witamina B1 – znajdują się w pokarmach mięsnych, płatkach owsianych, rybach. Jest bardzo ważną witaminą dla naszego wzroku, ponieważ wspomaga nerwy wzrokowe. Niedobór objawia się zmniejszoną ostrością widzenia, bólem oczu, problemami w rozróżnianiu kolorów.
 • Witamina B2 – źródło: drożdże, ser, mleko, jaja, mięso, warzywa strączkowe, wędliny, ryby. Ma wpływ na siatkówkę i soczewkę oka. Dzięki witaminie B2 mamy możliwość widzenia po zmroku oraz rozróżniania barw. Niedobór skutkuje łzawieniem, pieczeniem, światłowstrętem. Przyczynia się to do zaćmy, może też doprowadzić do zapalenia rogówki.
 • Witamina B6 – znajduje się w mięsie, wędlinach drobiowych, w razowym pieczywie, w kaszy gryczanej, jęczmiennej. Wpływa na odprężenie oczu, zmniejsza ryzyko degenracji plamki żółtej.
 • Witamina C – źródłem są:cytrusy, czarna porzeczka, kiszona kapusta, ziemniaki, pietruszka, papryka, sałata. Witamina C chroni nasz wzrok przed jaskrą, a także wspomaga odżywianie soczewek. Również reguluje proces wytwarzania łez i wzmacnia naczynia krwionośne.
 • Witamina B12 – występuje tylko w produktach zwierzęcych, zwłaszcza dużo znajduje się w rybach, a także w serach i jajach. Ma wpływ na zwyrodnienia plamki żółtej (AMD)
 • Witamina E – znajduje się w takich pokarmach jak: jaja, oleje roślinne, sałata, orzechy, kiełki zbóż, słonecznik. Witamina E gwarantuje dobre ukrwienie oczu, neutralizuje wolne rodniki. Skutkami niedoboru tej witaminy jest pogorszenie wzroku.

Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

 • witamina C a wzrok

  Witamina C a wzrok

  Według badań wynika, że osoby, które w swojej diecie mają za mało witaminy C i są po 60 roku życia narażone są bardziej na dolegliwości i rozwój zaćmy.

 • szpinak a wzrok

  Szpinak a wzrok

  Z obserwacji wynikło, że białko szpinaku zachowuje się podobnie i ma podobne właściwości jak ludzki receptor wzroku.

 • dieta dla wzroku

  Jaka powinna być dieta dla wzroku?

  Jaka dieta zawiera dużo witamin i składników odżywczych mających wpływ na wzrok? Co należy jeść, aby nasze oczy były zawsze w dobrej formie?

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów