Szpinak a wzrok

szpinak a wzrok

Szpinak jest bardzo zdrowy – zawiera kwas foliowy, witaminę C, K oraz witaminy grupy B, beta-karoten, magnez, potas oraz wiele innych składników odżywczych wpływających korzystnie na nasz organizm. Dzięki nim szpinak działa kojąco na układ nerwowy, chroni przed miażdżycą i nowotworami, niweluje ból, reguluje pracę serca oraz bierze udział w krzepnięciu krwi. Ale to nie jedyne działania – szpinak również korzystnie wpływa na wzrok. Aby zapewnić zdrowie oczom powinno się spożywać około 3 – 4 razy na tydzień szpinaku.

O tym, że szpinak jest istotny dla naszych oczu potwierdzili Naukowcy z Instytutu Oak Ridge National Laboratory ze Stanów Zjednoczonych. W badaniach laboratoryjnych umieścili białko szpinaku we wnętrzu komórek nerwowych ludzkiego oka. Z obserwacji wynikło, że białko szpinaku zachowuje się podobnie i ma podobne właściwości jak ludzki receptor wzroku – pochłania energię świetlną i przetwarza w energię elektryczną. Dlatego szpinak poprawia ostrość widzenia osobom mającym zwyrodnienie siatkówki oka.

Szpinak posiada również inne pożyteczne właściwości

 • zawiera luteinę, która spowalnia degenerację plamki żółtej, wg, badań przeprowadzonych na Harvardzie spożywanie szpinaku 2 – 4 razy w tygodniu zmniejsza o 43% ryzyko powstawania zwyrodnienia plamki żółtej,
 • dzięki luteinie i beta-karotenowi chroni oczy przed szkodliwymi promieniami słonecznymi oraz zapewniają prawidłowe funkcjonowanie oczu w ciemności,
 • zabezpiecza przed wolnymi rodnikami degradującymi komórki organizmu.

Miłośnicy szpinaku mają mniejsze problemy z oczami, niż osoby niespożywające go. Aby działanie szpinaku było skuteczniejsze powinno się go gotować, ponieważ lepiej wtedy dostarcza składniki odżywcze.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

 • wino a wzrok

  Wino a wzrok

  Oprócz tego, że czerwone wino ma pozytywny wpływ na nasze oczy to spożywane w umiarkowanych ilościach jest korzystne również dla naszego zdrowia.

 • czekolada poprawia wzrok

  Czekolada poprawia wzrok!

  Czekolada może poprawić jakość widzenia niekontrastującego obrazu i ma pozytywny wpływ na części mózgu, odpowiedzialne za procesy umysłowe.

 • witamina C a wzrok

  Witamina C a wzrok

  Według badań wynika, że osoby, które w swojej diecie mają za mało witaminy C i są po 60 roku życia narażone są bardziej na dolegliwości i rozwój zaćmy.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem