Wpływ papierosów na wzrok

papierosy wzrok

Wiadomo nie od dziś, że palenie papierosów ma wiele szkodliwych substancji, które wpływają negatywnie na nasze zdrowie, niszcząc cały organizm. Pogarszają również wzrok. Palacze są dwa razy bardziej podatni na problemy z oczami niż osoby niepalące. Bardzo często można u nich spotkać rozwój zaćmy, jaskrę czy zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). Ta ostatnia choroba należy do głównych przyczyn nieodwracalnej ślepoty.

Osoby, które mają zwyrodnienia plamki żółtej nie widzą tego co znajduje się przed nimi, dlatego mają trudności z czytaniem, pisaniem, oglądaniem tv, nie mogą prowadzić samochodu. Plamka żółta odpowiedzialna jest również za rozpoznawanie barw.

Podczas palenia wytwarzane są wolne rodniki, które niszczą naczynia krwionośne oka, wspomagają tworzeniu nieprawidłowych naczyń oraz uszkadzają światłoczułe receptory siatkówki. W dymie tytoniowym znajduje się tysiące szkodliwych substancji, które podrażniają nasze oczy, powodują zaczerwienienia, mogą być przyczyną zapalenia spojówek. Toksyny te wzmagają także pieczenie oraz niszczą wzrok ok wewnątrz. Dym tytoniowy wpływa również negatywnie na zaopatrzenie siatkówki w składniki odżywcze.

Kolejną dolegliwością spotykaną przez palaczy jest tzw. "zespół suchego oka”. Warto pamiętać, że paląc papierosy trujemy nie tylko siebie, ale również osoby z najbliższego otoczenia, które są zmuszone do wdychania tych szkodliwych substancji.

Osobom, będącym w nałogu papierosowym zalecamy częste i regularne kontrolne wizyty u okulisty.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

 • zwyrodnienie plamki żółtej

  Zwyrodnienie plamki żółtej

  Zwyrodnienie plamki żółtej pojawia się w związku z uszkodzeniem siatkówki i prowadzi to do utraty zdolności widzenia centralnego.

 • negatywny wpływ wzrok

  Co wpływa negatywnie na wzrok?

  Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak wiele jest czynników, które niszczą nasz wzrok. Jedne są mniej, inne bardziej niebezpieczne.

 • choroby wirusowe powiek

  Choroby wirusowe powiek

  Opryszczka zwykła powiek objawia się pojawieniem się na powiece niewielkich, półprzezroczystych pęcherzyków z płynem.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów