Soczewki toryczne

soczewki toryczne

Jednym z typów soczewek kontaktowych są soczewki toryczne, służące do korygowania zarówno wad krótkowzroczności, jak i nadwzroczności. Cechą szczególną tego rodzaju soczewek kontaktowych jest to, że posiadają one dodatkowe parametry, które niwelują wszelkie zniekształcenia obrazu, jakie występują u osób z astygmatyzmem. Soczewki toryczne mogą występować również pod nazwą soczewek cylindrycznych.

Z soczewkami torycznymi astygmatyzm nam nie straszny

Astygmatyzm, czyli nierówność rogówki oka powoduje, że widziane przez pacjenta obrazy i przedmioty mogą być zniekształcone i nieostre. Astygmatyzm jest wadą wzroku, w której to światło załamuje się w jednej płaszczyźnie rogówki silniej, niż w innej. W wyniku tego, punkty przedmiotu zostają rozmyte.

W opisie soczewek torycznych znajdziemy dwie wartości, z których jedna określa moc sferyczną, a druga moc cylindryczną. Ostatnim parametrem soczewki torycznej jest oś cylindra. Soczewki toryczne najczęściej występują w pełnej gamie dioptrii, zarówno dla krótkowidzów, jak i dalekowidzów. Ich noszenie jest dokładnie takie samo, jak w przypadku normalnych, zwyczajnych soczewek. Mogą być oferowane w wersji bezbarwnej lub kolorowej. Jednocześnie, soczewki toryczne dzielą się na kilka rodzajów, według czasu ich noszenia. Wyróżnia się zatem soczewki toryczne jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne i roczne.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów