Okulary wyostrzające słuch

okulary wyostrzające słuch

Na rynku pojawiło się coś nowego... okulary wyostrzające słuch! Ten wynalazek jest dziełem Południowych Koreańczyków, a dokładniej naukowców pod kierownictwem prof. Yang-Hann Kima z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) w Daejeon. Okulary te są przeznaczone dla osób, które oprócz tego, że mają problemy ze wzrokiem mają również kłopoty ze słuchem - dzięki temu wynalazkowi możliwe jest ustalenie źródła i kierunek pochodzenia dźwięku.

Jeśli wszystko się powiedzie to te okulary można by było testować już w następnym roku. Ale to nie jedyne zalety: w oprawkach również umieszczone jest moduł łączności bezprzewodowej, który przesyła informacje z mikrofonów do tabletu bądź notebooka, gdzie natomiast mała aplikacja dokonuje obróbki dźwięku i przekazuje dane o jego położeniu do diod LED umieszczonych oprawce.

Proces ten jest krótki, ale konieczne jest używanie non stop notebooka lub tabletu. Koreańczycy dążą do uproszczenia aplikacji – chcą ją zainstalować na smartfonie, wtedy użytkownik mógłby korzystać tylko z telefonu komórkowego. Oprócz rozpoznania źródła i kierunku dźwięku przed nałożeniem okularów można ustawić sobie poziom głośności, który jeśli zostanie przekroczony właściciel zostanie o tym poinformowany. 7 mikrofonów jest zamontowanych w oprawkach okularów.

Są one tak zamontowane, żeby użytkownik okularów mógł bez problemów zidentyfikować źródło pochodzenia dźwięku. Natomiast kierunek można ustalić dzięki zaświeceniu się mikrodiod LED, te z kolei umieszczone są na wewnętrznej stronie oprawek.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów