Objaw Bella - symptomy i leczenie porażenia Bella

objaw porażenie Bella

Porażenie Bella jest formą tymczasowego paraliżu twarzy wynikającego z uszkodzenia lub urazu nerwów twarzowych. Każdy nerw twarzowy kieruje mięśniami po jednej stronie twarzy, kontrolując mruganie i zamykanie oczu oraz mimikę twarzy, np. uśmiechanie się i marszczenie brwi. Dodatkowo nerw twarzowy przenosi impulsy nerwowe do gruczołów łzowych, gruczołów ślinowych oraz przekazuje odczucia smakowe z języka.

Symptomy porażenia Bella

Kiedy pojawia się porażenie Bella, funkcja nerwu twarzowego zostaje zakłócona, powodując przerwanie impulsów wysyłanych przez mózg do mięśni twarzy. Porażenie Bella dotyka tylko jednego z powiązanych nerwów twarzowych i jednej strony twarzy, jednak w rzadkich przypadkach może wystąpić porażenie obustronne. Objawy porażenia mogą różnić się między poszczególnymi osobami, a ich nasilenie sięga od łagodnego osłabienia do całkowitego porażenia. Pozostałe objawy to:

  • opadanie powieki i kącika ust,
  • ślinotok,
  • zespół suchego oka lub jamy ustnej - zespół Sjögrena,
  • upośledzenie smaku,
  • nadmierne łzawienie w jednym oku.

Najczęściej te objawy, które zwykle zaczynają się nagle i osiągają szczyt w ciągu 48 godzin, prowadzą do znacznego zniekształcenia twarzy. Ponieważ mięśnie, które odpowiadają za otwieranie oka, są kontrolowane przez oddzielny nerw czaszkowy, powoduje to że chory może je otwierać, jednak zamykanie powieki jest niemożliwe. Z tego powodu osoby dotknięte porażeniem Bella często cierpią na zespół suchego oka, co z kolei prowadzi do zapalenia rogówki.

Leczenie porażenia Bella

Bardzo dobre rezultaty podczas leczenia porażenia Bella przynoszą sterydy stosowane w celu zmniejszeniu stanu zapalnego i obrzęku, jak również leki stosowane w leczeniu infekcji wirusowych. Bardzo ważnym czynnikiem w leczeniu jest ochrona oczu. Porażenie Bella może zakłócać naturalne mruganie powieki, pozostawiając oko narażone na podrażnienie i wysuszenie. Dlatego ważne jest, aby utrzymywać jego wilgotność i chronić przed zaprószeniem. Nawilżające krople do oczu, takie jak sztuczne łzy, maści do oczu lub żele oraz noszenie opaski podtrzymującej zamkniętą powiekę są w tym przypadku niezbędne.

W większości przypadków chorzy wracają do zdrowia w przeciągu kilku miesięcy, jednak do tego czasu należy pamiętać o ochronie oczu, aby uniknąć niebezpiecznych konsekwencji w postaci owrzodzenia, a nawet zbliznowacenia rogówki.


źródło zdjęcia - Facialhealth.org


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

  • zapalenie brzegów powiek

    Zapalenie brzegów powiek

    Przyczyny, objawy i leczenie przedniego oraz tylniego zapalenia brzegów powiek. Jakie stany chorobowe są z nimi związane?

  • nowotwory gałki ocznej

    Nowotwory gałki ocznej

    Ten rodzaj raka gałki ocznej można rozpoznać po pojawiających się guzkach na powiekach, owrzodzeniu lub krwawieniu.

  • kępki żółte

    Kępki żółte - choroba oczu

    Najczęściej kępki żółte zlokalizowane są w górnej części powiek lub w kącie przyśrodkowym oka. Są to zgrupowania histiocytów.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów