Nowotwory gałki ocznej

nowotwory gałki ocznej

Wśród różnych rodzajów nowotworów wymienia się nowotwory gałki ocznej. Bardzo rzadko występują one w praktyce, a jeśli już, to są one miejscem, do którego dają przerzuty nowotwory innych narządów. Może się więc zdarzyć tak, że rak gałki ocznej lub tkanek sąsiadujących z okiem jest wynikiem występowania przerzutów raka płuc lub raka piersi. To tylko jedne z przykładów nowotworów gałki ocznej.

Rodzaje nowotworów gałki ocznej

  • Rak podstawnokomórkowy – jest to nowotwór powiek, najczęściej złośliwy. Pojawia się u pacjentów w podeszłym wieku. Nowotwór ten jest zlokalizowany zwykle przy wolnym brzegu powieki dolnej. Rak podstawnokomórkowy może mieć postać:
    • guzkowo-wrzodzejącą,
    • włókniejącą,
    • guzkowatą.
    Ten rodzaj raka gałki ocznej można rozpoznać po pojawiających się guzkach na powiekach, owrzodzeniu lub krwawieniu. Warto powiedzieć, że rak podstawnokomórkowy rzadko daje przerzuty, rośnie wolno, jednak nie leczony może wnikać głęboko do jamy czaszki. Dlatego ważna jest wczesna diagnoza i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Nowotwór podstawnokomórkowy leczy się wyłącznie chirurgicznie. Operacja przeprowadzana w znieczuleniu polega na wycięciu zmiany chorobowej oraz na przeszczepieniu skóry, jeśli zachodzi taka potrzeba. W leczeniu nowotwory podstawnokomórkowego często zastosowanie znajduje krioterapia i radioterapia.
  • Rak kolczystokomórkowy – jest jeszcze rzadszym schorzeniem niż rak podstawnokomórkowy, a na dodatek jest mniej złośliwy miejscowo od niego. Częściej jednak daje on przerzuty do innych narządów. Przerzuty powstają drogą chłonną i poprzez układ krwionośny. Nowotwór kolczystokomórkowy najczęściej ma postać guzka pokrytego strupem, dlatego też często może on przypominać raka podstawnokomórkowego. Leczy się go chirurgicznie z zastosowaniem dodatkowo radioterapii. Terapia lecznicza w przypadku raka kolczystokomórkowego powinna być poprzedzona konsultacją ze specjalistą – onkologiem.
  • Nowotwór złośliwy wewnątrzgałkowy – występuje w przeważającej części przypadków u dzieci w postaci siatkówczaka, a u dorosłych w postaci czerniaka złośliwego.

Ryzyko powstawania nowotworów

W grupie ryzyka zachorowania na nowotwór powiek i gałki ocznej są osoby, które często wystawiają twarz na wpływ promieniowania słonecznego, bez chronienia w odpowiedni sposób oczu. Ważne jest zatem, aby unikać lub ograniczać opalanie się, albo po prostu stosować odpowiednią ochronę oczu, która zminimalizuje ryzyko powstania tej choroby.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

  • czerniak oka

    Czerniak - złośliwy nowotwór oka

    Czerniak jest to najczęstszy, złośliwy nowotwór oka. Spotykany 8 razy częściej w społeczeństwie rasy białej, szczególnie wśród osób o jasnej tęczówce.

  • negatywny wpływ wzrok

    Co wpływa negatywnie na wzrok?

    Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak wiele jest czynników, które niszczą nasz wzrok. Jedne są mniej, inne bardziej niebezpieczne.

  • retinopatia cukrzycowa

    Retinopatia cukrzycowa

    Schorzenie nazywane retinopatią cukrzycową dotyczy narządu wzroku i najczęściej dotyka osób chorujących na przewlekłą cukrzycę.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów