Nowotwory gałki ocznej

Wśród różnych rodzajów nowotworów wymienia się nowotwory gałki ocznej. Bardzo rzadko występują one w praktyce, a jeśli już, to są one miejscem, do którego dają przerzuty nowotwory innych narządów. Może się więc zdarzyć tak, że rak gałki ocznej lub tkanek sąsiadujących z okiem jest wynikiem występowania przerzutów raka płuc lub raka piersi. To tylko jedne z przykładów nowotworów gałki ocznej.
Rodzaje nowotworów gałki ocznej
- Rak podstawnokomórkowy – jest to nowotwór powiek, najczęściej złośliwy. Pojawia się u pacjentów w podeszłym wieku. Nowotwór ten jest zlokalizowany zwykle przy wolnym brzegu powieki dolnej. Rak podstawnokomórkowy może mieć postać:
- guzkowo-wrzodzejącą,
- włókniejącą,
- guzkowatą.
- Rak kolczystokomórkowy – jest jeszcze rzadszym schorzeniem niż rak podstawnokomórkowy, a na dodatek jest mniej złośliwy miejscowo od niego. Częściej jednak daje on przerzuty do innych narządów. Przerzuty powstają drogą chłonną i poprzez układ krwionośny. Nowotwór kolczystokomórkowy najczęściej ma postać guzka pokrytego strupem, dlatego też często może on przypominać raka podstawnokomórkowego. Leczy się go chirurgicznie z zastosowaniem dodatkowo radioterapii. Terapia lecznicza w przypadku raka kolczystokomórkowego powinna być poprzedzona konsultacją ze specjalistą – onkologiem.
- Nowotwór złośliwy wewnątrzgałkowy – występuje w przeważającej części przypadków u dzieci w postaci siatkówczaka, a u dorosłych w postaci czerniaka złośliwego.
Ryzyko powstawania nowotworów
W grupie ryzyka zachorowania na nowotwór powiek i gałki ocznej są osoby, które często wystawiają twarz na wpływ promieniowania słonecznego, bez chronienia w odpowiedni sposób oczu. Ważne jest zatem, aby unikać lub ograniczać opalanie się, albo po prostu stosować odpowiednią ochronę oczu, która zminimalizuje ryzyko powstania tej choroby.
Przygotowanie:
Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.
Podobne artykuły
-
Czerniak - złośliwy nowotwór oka
Czerniak jest to najczęstszy, złośliwy nowotwór oka. Spotykany 8 razy częściej w społeczeństwie rasy białej, szczególnie wśród osób o jasnej tęczówce.
-
Co wpływa negatywnie na wzrok?
Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak wiele jest czynników, które niszczą nasz wzrok. Jedne są mniej, inne bardziej niebezpieczne.
-
Retinopatia cukrzycowa
Schorzenie nazywane retinopatią cukrzycową dotyczy narządu wzroku i najczęściej dotyka osób chorujących na przewlekłą cukrzycę.