Kępki żółte - choroba oczu

kępki żółte

Jedną z chorób oczu, a właściwie powiek, są tzw. kępki żółte, fachowo nazywane xanthelasma. Są to zgrupowania histiocytów, które wypełnione są cholesterolem i lipidami. Mają postać płaskich, żółtych zmian, przybierających różne kształty i wielkości, które położone są w skórze właściwej. Najczęściej kępki żółte zlokalizowane są w górnej części powiek lub w kącie przyśrodkowym oka.

Kępki żółte najczęściej usuwane są, ale tylko z uwagi na względy kosmetycznie, nie zaś medyczne. Usunięcie zmian polega na chirurgicznym zabiegu. Można go wykonać w sposób tradycyjny, albo z wykorzystaniem lasera. Innym sposobem na usunięcie kępek żółtych jest wykorzystanie metody elektrokoagulacji lub mrożenia płynnym azotem. Wybór metody zlikwidowania zmian jest uzależniony od wyboru i preferencji lekarza. Zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym.

Leczenie zmian chorobowych

Z powstaniem kępek żółtych wiążą się zaburzenia lipidów we krwi. U pacjenta najczęściej diagnozowany jest podwyższony poziom cholesterolu, trójglicerydów i innych. Kępki żółte objawiają się powstawaniem na skórze powiek żółtych guzków lub wypukłych, żółtych, niebolesnych, ale dobrze odgraniczonych i widocznych zmian. Diagnoza kępek żółtych jest bardzo prosta i trudno je pomylić z innym schorzeniem. Wystarczy, aby okulista czy też lekarz pierwszego kontaktu wykonał proste badanie powiek.

Objawy - Kępki żółte

Kępki żółte są łagodnymi zmianami, które nie złośliwieję, a więc nie rozwija się z nich nowotwór. Mogą być związane z hiperlipidemią lub ich pochodzenie jest idopatyczne. Zmiany te dotyczą osób starszych, a incydentalnie występują u młodszych pacjentów.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

  • czerniak oka

    Czerniak - złośliwy nowotwór oka

    >Czerniak jest to najczęstszy, złośliwy nowotwór oka. Spotykany 8 razy częściej w społeczeństwie rasy białej, szczególnie wśród osób o jasnej tęczówce.

  • jęczmień na oku

    Jęczmień na oku

    Jęczmień to jedna z chorób oka, która tworzy się w wyniku zakażenia bakteryjnego ujść gruczołów zlokalizowanych na krańcach powiek.

  • zapalenie twardówki

    Zapalenie twardówki

    Okulista diagnozujący zapalenie twardówki zaleca antybiotykoterapię. Może on również zapisać preparaty kortykosteroidowe.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów