Jakie są parametry soczewek torycznych

parametry soczewek torycznych

Soczewki toryczne to specjalny rodzaj soczewek kontaktowych, który został stworzony z myślą o osobach, które cierpią na astygmatyzm. Jest to wada, której przyczyną jest nierówna powierzchnia, najczęściej zewnętrznej warstwy oka (czyli rogówki), a rzadziej znajdującej się za nią soczewki. Tak czy inaczej, efektem astygmatyzmu jest widzenie wszystkiego zamazanego, o nierównych obrysach. Jest to bardzo powszechna wada - okazuje się, że w Wielkiej Brytanii nawet połowa osób noszących okulary ma taką wadę.

Cechy torycznych soczewek kontaktowych

„Zwykłymi” soczewkami kontaktowymi nazywamy soczewki sferyczne. W przekroju przypominają one kształt przeciętej na pół piłki. Jak natomiast wyglądają soczewki toryczne? Wiele osób, uważa, że ich kształt przypomina przeciętego obwarzanka. Takie rozwiązanie ma zadanie zróżnicować moc refrakcyjną i skupiającą w różnych częściach soczewki. Dzięki temu jest ona bardziej dostosowana do tej, jaką akurat potrzebuje dany „fragment oka”.

Cylinder i oś cylindra, czyli parametry określające soczewki toryczne

Na wypisanej przez lekarza okulistę recepcie na soczewki kontaktowe toryczne, znajdzie się szereg oznaczeń, które mogą być w znacznym stopniu niejasne dla pacjenta. Pokrótce należy je wytłumaczyć:

  • Moc sfery - jest to pierwsza wartość (wyrażona w dioptriach D), jaką lekarz okulista wpisze na recepcie i oznacza ona moc „zwykłej” korekcji (czyli tyle, ile wymagałoby oko bez astygmatyzmu);
  • Moc cylindra - jest to druga wartość, która powinna być poprzedzona skrótem „CYL” i oznacza moc, jaką będzie miał nałożony na soczewkę cylinder, dzięki któremu powstanie soczewka toryczna;
  • Oś cylindra - jest to wartość wyrażona w stopniach i oznacza kąt, pod jakim będzie się załamywać światło, wpadając do oka. Ta wartość ma na celu jak największą neutralizację nierównej rogówki.

Soczewki kontaktowe do korekcji astygmatyzmu

Na rynku istnieje bardzo dużo różnych modeli soczewek kontaktowych przeznaczonych do korekcji astygmatyzmu. Poniżej zostaną przedstawione niektóre z nich:

Biofinity® Toric - to soczewki kontaktowe miesięczne, których nie trzeba zdejmować na noc. Jest to niezwykle wygodne i komfortowe rozwiązanie. Zakres mocy sferycznych jest dość duży, bo od -10,00 D do +8,00 D. Ponadto soczewki te są dostępne z cylindrami o następujących mocach: -0,75; -1,25; -1,75 oraz -2,25 D w zakresie osi od 10 do 180 stopni dostępne co 10 stopni. Tak wiele możliwości zapewnia odpowiedni dobór soczewek praktycznie każdemu astygmatykowi.

Air Optix® PLUS HydraGlyde® for Astigmatism - soczewki te mają bardzo podobne parametry do poprzednich - zakres mocy od -10,00 D do +6,00 D, cylindry o mocach: -0,75; -1,25; -1,75 oraz -2,25 D w zakresie osi od 10 do 180 stopni dostępne co 10 stopni. Soczewki te również są soczewkami miesięcznymi, a ponadto zapewniają wysoki poziom wilgotności na powierzchni oczu dzięki specjalnej formule Lotrafilcon B.

ACUVUE® OASYS for ASTIGMATISM - soczewki te produkuje znana firma JOHNSON & JOHNSON, są one przeznaczone do używania w krótszym czasie niż poprzednie - 2 tygodnie przy ściąganiu na noc lub tydzień bez ściągania na noc. Dostępne są one w mocach od -9,00 do +6,00 D, a zakres mocy cylindrów mają trochę szerszy niż poprzednie modele, bo od -0,75 D do +2,75 D co 0,5 D. Oś cylindra dostępna jest w przedziale od 10 do 180 stopni w przedziałach 10 stopniowych.

Jaki wybór soczewek torycznych będzie najlepszy?

Pamiętaj, że w kwestii doboru parametrów soczewek kontaktowych zawsze pierwszeństwo ma opinia okulisty lub optometrysty. To oni mają odpowiednie doświadczenie w tej dziedzinie i wiedzą, jaką dokładnie masz wadę wzroku i co należy zrobić, aby ją poprawić.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów