Jak należy chronić oczy zimą?

jak należy chronić oczy zimą

W czasie zimy oczy również są narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, dlatego jest to dla zdrowia naszego wzroku bardzo niebezpieczne. Jak skutecznie należy dbać o oczy w czasie zimy?

Ochrona oczu przed słońcem jest niezbędna zarówno latem jak i zimą. Śnieg odbija aż 85% promieni UV! Jest to bardzo nieprzyjemne dla naszych oczu, objawiające się często łzawieniem, zaczerwienieniem czy pieczeniem. Nieodpowiednia ochrona może prowadzić do zapalenia spojówek. Przyczyną zapalenia może być między innymi długotrwałe wpatrywanie się w śnieg, a objawami są: światłowstręt, ból oczu, łzawienie, opuchnięcie powiek, często również występują bóle głowy.

Niekorzystnymi czynnikami w czasie zimy jest również ostre i mroźne powietrze, które podrażnia śluzówkę oka, powodując uczucie swędzenia, pieczenia, kłucia, piasku pod powiekami, spojówki są przekrwione, a ostrość widzenia jest znaczenie słabsza.

Najlepszą ochroną dla oczu są oczywiście okulary przeciwsłoneczne. W jakie okulary powinno się zaopatrzyć? Na co należy zwrócić uwagę?

  • Kolor – najlepsze są okulary brązowe, które wpływają na lepszą ostrość widzenia, więc będą idealnie sprawdzały się podczas jazdy na nartach. Jasne kolory okularów natomiast są bardzo dobre do noszenia podczas pochmurnych dni.
  • Kształt – oprócz tego, że powinny być dobrze dopasowane to okulary przeciwsłoneczne na zimę powinny również być mocno zbudowane, aby uniemożliwić dostanie się promieni słonecznych przez szczeliny z boku i z góry.
  • Filtr – nie powinno się kupować okularów na bazarze! Często takie okulary nie zapewniają nam odpowiedniej ochrony! Takie okulary tylko przyciemniają nam obraz, jednak nie zabezpieczają przed szkodliwym promieniowaniem.

Oprócz noszenia odpowiednich okularów przeciwsłonecznych dodatkową ochroną będzie:

  • odpowiednia ilość snu (co najmniej 7 godzin),
  • okłady na powieki z przestudzonej zielonej herbaty,
  • zastosowanie kropel do oczu lub sztucznych łez, które nawilżą gałkę oczną,
  • zabezpieczenie przed dymem tytoniowym.

Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów