Jaki jest wpływ słońca na wzrok?

wpływ słońca na wzrok

Znaczna część ludzi ma świadomość jak niebezpieczny wpływ na skórę ma promieniowanie ultrafioletowe. W przypadku wzroku, wiedza na ten temat jest niestety znikoma.

Oczy są bardzo delikatnym organem, dlatego należy je odpowiednio chronić przed nadmierną ekspozycją na działanie promieni UV. Szczególnie szkodliwe dla oczu jest promieniowanie UVB. UVA jest pochłaniane przez soczewkę. Najbardziej podatne na wchłanianie promieniowania są tkanki, które posiadają niewielkie możliwości regeneracji (rogówka, siatkówka oraz spojówka). Dotarcie już nawet około 10% promieniowania do przedniej części soczewki, skutkuje pogorszeniem widzenia, zaćmą, a niekiedy nawet utratą wzroku. Stopień uszkodzenia siatkówki jest zależny od miejsca padania promieni. Uszkodzenie najważniejszego elementu siatkówki, czyli plamkę żółtą, odpowiedzialną za proces widzenia, może prowadzić do zaćmy fotochemicznej, świetlnego zapalenia lub uszkodzenia rogówki albo zapalenia spojówek.

Jak chronić oczy przed szkodliwym wpływem promieniowania UV?

 • Stosowanie okularów przeciwsłonecznych oraz soczewek kontaktowych z filtrem UV (noszenie okularów bez certyfikowanej ochrony przed UV, może doprowadzić do większego uszkodzenia wzroku niż zupełny brak okularów).
 • Wybór możliwie jak największych, najbardziej przylegających do twarzy okularów przeciwsłonecznych.
 • Noszenie kapelusza z szerokim rondem w parze z okularami przeciwsłonecznymi.
 • Spożywanie kapusty włoskiej, szpinaku oraz dużej ilości żółtych bądź pomarańczowych owoców i warzyw, które są bogate w luteinę. Jest ona naturalnym filtrem, który pomaga zapobiegać przenikaniu szkodliwych promieni UV do delikatnych tkanek.

Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

 • czerniak oka

  Czerniak - złośliwy nowotwór oka

  Czerniak jest to najczęstszy, złośliwy nowotwór oka. Spotykany 8 razy częściej w społeczeństwie rasy białej, szczególnie wśród osób o jasnej tęczówce.

 • achromatopsja

  Achromatopsja

  Wada wzroku nazywana achromatopsją polega na tzw. ślepocie barw. Jest ona zaburzeniem rozpoznawania barw.

 • negatywny wpływ wzrok

  Co wpływa negatywnie na wzrok?

  Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak wiele jest czynników, które niszczą nasz wzrok. Jedne są mniej, inne bardziej niebezpieczne.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów