Jak dobrać okulary dziecku?

jak dobrać okulary dzieci

Rok szkolny czas rozpocząć. Wraz z 1 września, warto zastanowić się, czy nasza pociecha nie ma problemów z wzrokiem. Kiedy powinniśmy zacząć się martwić o zdrowie oczu naszego dziecka? W poniższym artykule znajdziecie odpowiedź na to pytanie.

Szczególnie trudne do zdiagnozowania są wady wzroku wśród najmłodszych dzieci. Oczywistym jest, że sam maluch nie poinformuje Nas o tym. Nie tylko ma problemy z okazaniem swoich uczuć, ale przede wszystkim, może nie zdawać sobie sprawy z tego, że nie widzi odpowiednio.

Jak więc sprawdzić, czy dziecko dobrze widzi?

Najlepiej jest zwrócić uwagę na gałki oczne. Powinny być one ustawione do siebie równolegle. Jeżeli zauważamy u dziecka zeza, bezzwłocznie powinniśmy się skontaktować z specjalistą. Kiedy nasza pociecha ma problem tylko z jednym “uciekającym” okiem, tzn. że prawdopodobnie jest ono niedowidzące. Inną sytuacją, która może sugerować problemy dziecka z patrzeniem na świat jest jego reakcja podczas zabawy. Jeśli nie przepada za grami/zabawami, które wytężają wzrok, lub gdy podczas oglądania telewizji lubi przesiadywać bardzo blisko ekranu, bardzo możliwe, że ma problemu z oczami.

Częste bóle głowy, czy zdezorientowanie dziecka również mogą być wywołane poprzez złe widzenie. Warto tutaj zaznaczyć, że czym szybciej zorientujemy się, że dziecko ma problemy z widzeniem, tym łatwiej będzie sobie poradzić z wadą. Najlepsze efekty widoczne są wśród dzieci mających nie więcej niż 3-4 lata. Nawet jeśli nie zauważamy wady u swojego dziecka, powinniśmy przynajmniej raz w wieku przedszkolnym skorzystać z usług okulisty.

Dużo łatwiej jest zauważyć, czy dane dziecko powinno korzystać z okularów, czy też soczewek kontaktowych, gdy mamy styczność z osobami w wieku powyżej 6 lat.

Na co powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę?

,
  • Niepokojące zachowanie
    Dzieci mające problemy z krótkowzrocznością, przeważnie mrużą oczy, aby lepiej spostrzegać to, co znajduje się w dalszej odległości (np. tablica w szkole). Starają się również bliżej przesiadywać przed telewizorem, niż swoi rówieśnicy. Często przechylają główkę, starając się dostrzec więcej.
  • Nagłe pogorszenie wyników nauki
    Często zdarza się tak, że dzieci, które mają problemy z odpowiednim widzeniem, szybko zniechęcają się do nauki. Nie są chętne do czytania, nie przepadają za zabawami, które wysilają ich wzrok. Mają również kłopoty z koncentracja.
  • Bóle głowy, zmęczenie
    Jeśli dziecko szybko się męczy przepisując z tablicy, miewa bóle głowy z niewiadomych przyczyn, warto dokładnie sprawdzić oczy.

Wada u dzieci bardzo często jest dziedziczna. Dlatego też jeśli rodzice, czy też rodzeństwo ma problemy z wzrokiem, prawdopodobieństwo wady wzroku się zwiększa.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

  • jak dobrać okulary

    Jak dobrać oprawki?

    Okulary należy dobierać przede wszystkim do kształtu twarzy. Powinny one podobać się właścicielowi i być proporcjonalne do rozmiaru twarzy.

  • wzrok u dzieci

    Młodzi a wzrok

    Według badań, około 41% młodych ludzi ma problemy ze wzrokiem. Niestety nie wszyscy dbają o to, by korygować wady wzroku.

  • co dla dziecka dobre

    Co dla dziecka dobre?

    Oczy dzieci szczególnie mocno narażone są na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Co im pomaga, a co szkodzi?

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów