Achromatopsja

achromatopsja

Wada wzroku nazywana achromatopsją polega na tzw. ślepocie barw. Jest ona zaburzeniem rozpoznawania barw. Achromatopsji nie należy bynajmniej mylić z daltonizmem, ponieważ występują tu znaczne różnice. Ludzie cierpiący na achromatopsję nie są zdolni do spostrzegania różnic pomiędzy niektórymi lub nawet niekiedy wszystkimi barwami, które zdrowi ludzie dostrzegają całkowicie normalnie.

Achromatopsja - czynniki ryzyka

Ślepota barw na ogół jest wrodzoną wadą wzroku, co oznacza, że jest ona uwarunkowana genetycznie. Lekarze w toku badań odkryli, że achromatopsja jest dziedziczona recesywnie w sprzężeniu z chromosomem X. Z tego względu wada ta o wiele częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Co ciekawe, mężczyzna ze ślepotą barw nie przekazuje wady swojemu synowi. Jedynie kobieta posiadająca dwa chromosomy X, będąca nosicielką genu ślepoty barw, może przekazać go męskiemu potomkowi.

Innym powodem wystąpienia u pacjenta achromatopsji jest uszkodzenie dróg wzrokowych od siatkówki aż po korę mózgową. Może to być efektem ubocznym działania leków, bądź szkodliwych związków chemicznych.

Zaburzenia związane z rozpoznawaniem barw związane są z wadliwym lub całkowicie niewłaściwym funkcjonowaniem czopków. Forma ludzkiej ślepoty barw najczęściej wynika z problemów z czułością czopków na barwy – zieloną, pomarańczową i żółtą. Pociąga to jednocześnie za sobą problem rozpoznawania barwy czerwonej, żółtej, zielonej i innych. Najcięższym stadium wady jest monochromacja, polegająca na nierozróżnianiu jakichkolwiek barw.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

 • tablice Ishihary - zaburzenia widzenia barw

  Zaburzenia widzenia barw

  Jakie są metody wykrywania zaburzeń barw? Badanie przy pomocy tablic Ishihary.

 • daltonizm

  Daltonizm

  Daltonizm, czyli wada polegająca na niemożności rozpoznawania niektórych barw przez ludzkie oko, jest dziedziczny.

 • astygmatyzm

  Astygmatyzm

  Astygmatyzm jest to wada wzroku, która w profesjonalnej terminologii okulistycznej nazywana bywa niezbornością rogówkową.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów