Daltonizm

daltonizm

Daltonizm, czyli wada polegająca na niemożności rozpoznawania niektórych barw przez ludzkie oko, jest dziedziczny. Statystycznie, cierpi na nią około 8% mężczyzn i 0,5% kobiet.

Jak postrzega zdrowe oko?

Zdrowe ludzkie oko odbiera fale świetlne z otoczenia w zakresie promieniowania widzialnego. Oznacza to, że odbiera fale o długości od 400 nm do 700 nm, czyli od barwy fioletowej do czerwonej. Najczęściej daltonizm przejawia się w tym, że chory nie rozróżnia barwy czerwonej i zielonej. Bywa również i tak, że daltonista cierpi na ślepotę wyłącznie na barwę czerwoną. Sporadycznie zdarza się, że nierozpoznawalna jest tylko barwa zielona lub fioletowa.

Co ciekawe, daltoniści mający swoją wadę wzroku od dziecka, często mogą nie zdawać sobie w ogóle z niej sprawy. Nierozróżnianie barw jest dla nich jak najbardziej naturalne, bowiem ostrość widzenia wciąż pozostaje prawidłowa.

Czynniki ryzyka

Daltonizm może rozwinąć się u osób, które przechodziły choroby siatkówki oka lub nerwowej drogi wzrokowej. W takich przypadkach mamy do czynienia z daltonizmem nabytym. Skrajnym przypadkiem daltonizmu jest całkowita ślepota na barwy, występująca w wyniku niedorozwoju czopków siatkówki. W takich przypadkach wadzie towarzyszy jeszcze obniżenie ostrości widzenia, a chory miewa problemy z przystosowaniem się do światła.

Aby zdiagnozować daltonizm, wykorzystywane są specjalistyczne tablice barwne. Jeśli lekarz okulista wykryje wadę lub podejrzewa ją u pacjenta, wówczas wykonuje dokładniejsze badania przy użyciu anomaloskopu. W takim badaniu pacjent jest proszony o porównanie ze sobą dwóch barw.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

  • tablice Ishihary - zaburzenia widzenia barw

    Zaburzenia widzenia barw

    Jakie są metody wykrywania zaburzeń barw? Badanie przy pomocy tablic Ishihary.

  • achromatopsja

    Achromatopsja

    Wada wzroku nazywana achromatopsją polega na tzw. ślepocie barw. Jest ona zaburzeniem rozpoznawania barw.

  • astygmatyzm

    Astygmatyzm

    Astygmatyzm jest to wada wzroku, która w profesjonalnej terminologii okulistycznej nazywana bywa niezbornością rogówkową.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów