Astygmatyzm

astygmatyzm

Astygmatyzm jest to wada wzroku, która w profesjonalnej terminologii okulistycznej nazywana bywa niezbornością rogówkową. Generalnie, zdrowa rogówka oka powinna mieć równomierne krzywizny, porównywalne z krzywiznami na piłce. U osób chorujących na astygmatyzm rogówka nie ma idealnych krzywizn i kształtem przypomina elipsę. Ta wada rogówki powoduje, że oko nie ma możliwości w sposób prawidłowy ogniskować trafiających do niego promieni świetlnych.

Czynniki ryzyka

Najczęściej niezborność oczu wiąże się z nadwzrocznością albo krótkowzrocznością pacjentów. U pacjentów cierpiących na astygmatyzm, wpadająca do oka wiązka promieni świetlnych po załamaniu nie łączy się w jednym punkcie, jak ma to miejsce u osób zdrowych. Wiązka ta przechodzi w dwie linie ogniskowe, leżące w dwóch prostopadłych względem siebie płaszczyznach. Można powiedzieć też, że obraz widzianego przez oko punktu w ognisku, w osi poziomej jest rzeczywiście punktem, ale już w płaszczyźnie pionowej daje ono rozproszoną wiązkę, stanowiącą niezbyt ostrą linię.

Krzywiznę rogówki można wyrównać doraźnie, poprzez zastosowanie szkieł z cylindrami, które są dodawane do szkieł sferycznych. Szkła cylindryczne w połączeniu ze szkłami korygującymi nadwzroczność lub krótkowzroczność, pozwalają astygmatykom na normalne widzenie.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów