Zabieg usunięcia zaćmy

zabieg usunięcia zaćmy

Zaćma występuje głównie po 60 roku życia, polega na ograniczeniu widoczności soczewki i jest jedną z przyczyn utraty wzroku. Początkowo widziany obraz jest zamglony, z czasem osoby cierpiące na zaćmę widzą coraz gorzej. Pierwszymi objawami pozwalającymi podejrzewać tę wadę są: obniżenie kontrastu oraz problemy z wyrazistością kolorów.

Rozwijająca się choroba w dużym stopniu obniża komfort życia. Dlatego jak najszybciej należy zająć się tą chorobą. Sposobem na wyleczenie zaćmy jest jedynie operacyjna możliwość usunięcia soczewki i zastąpienia jej nową, sztuczną soczewką. Niestety im zaćma jest w bardziej zaawansowanym stadium tym trudniejszy jest zabieg oraz wzrasta ryzyko wystąpienia powikłań.

Przeszkodą do przeprowadzenia operacji może być np. bardzo zły stan zdrowia pacjenta. Jednak zazwyczaj nie ma przeciwwskazań.

Przed operacją usunięcia zaćmy:

 • konieczny jest pomiar wielkości i kształtu oka - specjalista musi dobrać soczewkę, która skoryguje ostrość wzroku.
 • należy zakropić oczy specjalnymi kroplami, które rozszerzają źrenicę.
 • pacjent jest znieczulany miejscowo.

Zabieg jest bezbolesny i krótki - trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Chirurg rozbija i usuwa zmętniałą soczewkę, a następnie aplikuje zwinięta sztuczną soczewkę, która rozwija się w oku.

Po operacji konieczne są regularne kontrolne wizyty u specjalisty, który będzie miał na bieżąco kontrolę nad wzrokiem i postępem korekcji. Po zabiegu przez miesiąc wskazane jest używać kropli oraz unikać ciężkiego wysiłku fizycznego.

Podobne artykuły

 • negatywny wpływ wzrok

  Co wpływa negatywnie na wzrok?

  Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak wiele jest czynników, które niszczą nasz wzrok. Jedne są mniej, inne bardziej niebezpieczne.

 • zaćma zapobieganie

  Jak zapobiegać zaćmie?

  Zaćma polega na zmętnieniu soczewki, znajdującej się w oku. Istnieją różne metody zapobiegania powstawania i rozwojowi zaćmy.

 • choroby oczu zapobieganie

  Jak zapobiegać chorobom oczu?

  Zapobieganie chorobom oczu może polegać na zwiększaniu zawartości w codziennej diecie nienasyconych kwasów tłuszczowych omega3.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów