Jak zapobiegać chorobom oczu?
Zapobieganie chorobom oczu może polegać między innymi na zwiększaniu zawartości w codziennej diecie nienasyconych kwasów tłuszczowych omega3. Naukowcy dowiedli, że kwasy te są w stanie zapobiegać wielu chorobom oczu.
Tłuszcze omega 3 to wielokrotnie nienasycone kwasy tłuszczowe, które nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć, dlatego też trzeba mu je dostarczać wraz z pożywieniem. Źródłem kwasów tłuszczowych omega3 są m.in.:
- Olej lniany tłoczony na zimno,
- Ryby morskie, w tym łosoś, śledź, makrela, czy tuńczyk.
Warto podkreślić, że kwasy tłuszczowe omega3 biorą udział w budowie błon komórkowych, przede wszystkim w układzie nerwowym oka, stąd też ich istotny wpływ na zapobieganie chorobom wzroku. Dodatkowo, sterują one ważnymi funkcjami tkanek i komórek, jak i są bardzo ważnym elementem zapewniającym optymalną pracę wszystkich funkcji mózgowych. Poprawiają ukrwienie oka, co zapobiega takim chorobom jak fibroblazja pozasoczewkowa, czy też retinopatia cukrzycowa.
Zwiększone ilości kwasów tłuszczowych omega3 w diecie człowieka mogą zdecydowanie ograniczyć nieprawidłowości ukrwienia oka, a to poprzez zmniejszenie produkcji mediatorów stanu zapalnego, jaki rozwija się w gałce ocznej.
Przygotowanie:
Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.
Podobne artykuły
-
Zapobieganie jaglicy
Zapobieganie ogólne obejmuje działania w obrębie szkół i dużych skupisk ludzi. Upowszechnianie zasad higieny i izolowanie chorych na jaglicę.
-
Zapobieganie zapaleniu spojówek
Zdecydowanie należy unikać przebywania w miejscach o dużym zanieczyszczeniu powietrza, niewietrzonych i zadymionych.
-
Co wpływa negatywnie na wzrok?
Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak wiele jest czynników, które niszczą nasz wzrok. Jedne są mniej, inne bardziej niebezpieczne.