Jak zapobiegać chorobom oczu?

choroby oczu zapobieganie

Zapobieganie chorobom oczu może polegać między innymi na zwiększaniu zawartości w codziennej diecie nienasyconych kwasów tłuszczowych omega3. Naukowcy dowiedli, że kwasy te są w stanie zapobiegać wielu chorobom oczu.

Tłuszcze omega 3 to wielokrotnie nienasycone kwasy tłuszczowe, które nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć, dlatego też trzeba mu je dostarczać wraz z pożywieniem. Źródłem kwasów tłuszczowych omega3 są m.in.:

 • Olej lniany tłoczony na zimno,
 • Ryby morskie, w tym łosoś, śledź, makrela, czy tuńczyk.

Warto podkreślić, że kwasy tłuszczowe omega3 biorą udział w budowie błon komórkowych, przede wszystkim w układzie nerwowym oka, stąd też ich istotny wpływ na zapobieganie chorobom wzroku. Dodatkowo, sterują one ważnymi funkcjami tkanek i komórek, jak i są bardzo ważnym elementem zapewniającym optymalną pracę wszystkich funkcji mózgowych. Poprawiają ukrwienie oka, co zapobiega takim chorobom jak fibroblazja pozasoczewkowa, czy też retinopatia cukrzycowa.

Zwiększone ilości kwasów tłuszczowych omega3 w diecie człowieka mogą zdecydowanie ograniczyć nieprawidłowości ukrwienia oka, a to poprzez zmniejszenie produkcji mediatorów stanu zapalnego, jaki rozwija się w gałce ocznej.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

 • jaglica zapobieganie

  Zapobieganie jaglicy

  Zapobieganie ogólne obejmuje działania w obrębie szkół i dużych skupisk ludzi. Upowszechnianie zasad higieny i izolowanie chorych na jaglicę.

 • zapalenie spojówek zapobieganie

  Zapobieganie zapaleniu spojówek

  Zdecydowanie należy unikać przebywania w miejscach o dużym zanieczyszczeniu powietrza, niewietrzonych i zadymionych.

 • negatywny wpływ wzrok

  Co wpływa negatywnie na wzrok?

  Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak wiele jest czynników, które niszczą nasz wzrok. Jedne są mniej, inne bardziej niebezpieczne.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów