Czym jest bielmo?

bielmo choroba oczu

Bielmo w terminologii medycznej jest białawym zmętnieniem rogówki oka. Przyczyną tej choroby mogą być schorzenia w obrębie samej rogówki, ale nie tylko. Bielmo może występować po przejściu urazów mechanicznych oka. W skrajnych przypadkach bielmo może doprowadzić do trwałej ślepoty.

Choroba ta powoduje utratę przejrzystości widzenia dlatego, że tkanka bielma nachodzi na tęczówkę oka. Taka sytuacja wywołuje nieodwracalne upośledzenie wzroku. Zmętnienie rogówki może być blizną, jaka powstała po urazie rogówki lub jej wcześniejszym owrzodzeniu. Jednocześnie, bielmo może występować na jednej bądź obu gałkach ocznych u noworodków.

U takich pacjentów odradzane są jednak zabiegi polegające na chirurgicznych przeszczepach rogówki, z uwagi na małe prawdopodobieństwo przyjęcia się przeszczepu.

Proces leczenia bielma

Dopiero po zakończeniu wzrostu gałki ocznej lekarz może podjąć decyzję o chirurgicznym leczeniu bądź też założeniu tzw. epiprotezy na chore oko. Leczenie bielma polega na jego chirurgicznym usuwaniu. W niektórych przypadkach lekarze okuliści decydują się na operacyjny przeszczep rogówki oka.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

 • choroby wirusowe powiek

  Choroby wirusowe powiek

  Opryszczka zwykła powiek objawia się pojawieniem się na powiece niewielkich, półprzezroczystych pęcherzyków z płynem.

 • nagła utrata widzenia

  Nagła utrata widzenia

  Z czego wynika nagła utrata widzenia lub zdecydowane jego pogorszenie? Jakie są przyczyny utraty widzenia?

 • retinopatia cukrzycowa

  Retinopatia cukrzycowa

  Schorzenie nazywane retinopatią cukrzycową dotyczy narządu wzroku i najczęściej dotyka osób chorujących na przewlekłą cukrzycę.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów