Retinopatia cukrzycowa

retinopatia cukrzycowa

Schorzenie nazywane retinopatią cukrzycową dotyczy narządu wzroku i najczęściej dotyka osób chorujących na przewlekłą cukrzycę. Retinopatia cukrzycowa polega na uszkodzeniu siatkówki oka. Dzieje się to na skutek tego, że nabłonek barwnikowy i warstwa fotoreceptorów mają wysoce nasilony metabolizm. Potrzebują więcej tlenu i substancji odżywczych, które niedostarczane, wywołują chorobę. Zmiany w siatkówce oka przy retinopatii cukrzycowej zachodzą i rozwijają się wprost proporcjonalnie do długości cukrzycy oraz jej rodzaju.

Główną przyczyną występowania retinopatii cukrzycowej jest wysokie stężenie glukozy we krwi, czyli hiperglikemia. Nie bez znaczenia jest tu również nadciśnienie tętnicze.

W Europie retinopatia cukrzycowa jest diagnozowana w 30% przypadkach utraty wzroku spowodowanych cukrzycą. Warto podkreślić, że schorzenie rozwija się u 90% pacjentów chorujących na cukrzycę typu pierwszego, po 15 latach trwania choroby. Po takim samym czasie retinopatia cukrzycowa pojawia się u 25% pacjentów z cukrzycą typu drugiego.

Retinopatia cukrzycowa ma kilka odmian:

  • Retinopatię prostą,
  • Retinopatię przedproliferacyjną,
  • Retinopatię proliferacyjną,
  • Zaawansowaną cukrzycową chorobę oka,
  • Makulopatię ogniskową, rozlaną i niedokrwienną.

Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

  • retinopatia cukrzycowa

    Retinopatia cukrzycowa - rodzaje

    Jakie są stadia w retinopatii cukrzycowej oraz formy leczenia objawów wzrokowych cukrzycy?

  • jęczmień na oku

    Jęczmień na oku

    Jęczmień to jedna z chorób oka, która tworzy się w wyniku zakażenia bakteryjnego ujść gruczołów zlokalizowanych na krańcach powiek.

  • zapalenie twardówki

    Zapalenie twardówki

    Okulista diagnozujący zapalenie twardówki zaleca antybiotykoterapię. Może on również zapisać preparaty kortykosteroidowe.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów