Zwężenie punktów łzowych

zwężenie punktów łzowych

Zwężenie punktów łzowych to najczęstsza i niestety rzadko rozpoznawana przyczyna nadmiernego łzawienia. Co to dokładnie jest i jak wygląda leczenie? Więcej informacji na ten temat można znaleźć w poniższym artykule.

Punkty łzowe znajdują się na dolnej i górnej powiece, rozpoczynając kanaliki łzowe. Są to małe otwory, których właśnie zwężenie jest najczęstszą rozpoznawaną przyczyną nadmiernego łzawienia. Problem ten może stać się jeszcze bardziej kłopotliwy szczególnie podczas czytania, pracy przy komputerze, czy jazdy samochodem. Te i inne czynności wymagają długotrwałego wytężenia wzroku, co zmusza do jeszcze większego wysiłku.

Patologiczne łzawienie jest skutkiem aż 35% nieprawidłowego funkcjonowania pierwszego odcinka dróg łzowych. Często reakcją na łzawienie jest pocieranie oczu. Jednak w tym przypadku nie jest to dobra opcja, ponieważ tylko zaostrza i intensyfikuje nadmierne łzawienie, które staje się coraz bardziej uciążliwe oraz pogarsza widzenie. Poprzez pocieranie osłabiamy mięśnie i zwiększamy procesy patologiczne.

Leczenie zwężenia punktów łzowych

Polega na poszerzeniu światła punktów łzowych. Kiedyś wykonywano zabieg chirurgiczny, dziś możliwe jest to wykonanie w sposób bezbolesny poprzez wykonanie implantacji perforowanych zatyczek silikonowych. Noszone są one przez 2-3 miesiące, a ich skuteczność przekracza 90%. W czasie kiedy zatyczka znajduje się w punkcie łzowym można normalnie pocierać oczy, nie trzeba obawiać się, że może ona wypaść (ryzyko jest minimalne). Opcja zaaplikowania zatyczek jest bardzo popularna ze względu na brak występujących później powikłań.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

  • podkrążone oczy

    Podkrążone oczy

    Skóra pod oczami jest bardzo delikatna i cienka, więc podkrążone oczy to widoczne przez skórę naczynia krwionośne.

  • odwarstwienie siatkówki

    Odwarstwienie siatkówki

    Odwarstwienie siatkówki polega na utracie łączności tego elementu oka z naczyniówką, a ta z kolei odżywia odpowiednie warstwy siatkówki.

  • suche oko

    Suche oko

    Zespół suchego oka, nazywany w skrócie suchym okiem, jest zespołem objawów chorobowych na czele z nieostrym widzeniem.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów