Zez jako choroba oczu

zez choroba oczu

Choroba zezowa, zwana potocznie zezem, objawia się tym, że gałki oczne nie poruszają się zgodnie w różnych kierunkach. Powodem takiego stanu rzeczy jest nieprawidłowe działanie mięśni, które odpowiadają za poruszanie każdym okiem. Najczęściej, do zeza dochodzi w wyniku porażenia lub wystąpienia niedowładu jednego mięśnia lub kilku, co powoduje przewagę mięśni nieporażonych i ustawienie gałki ocznej w zezie. Może mieć on różne odchylenia.

Powodem wystąpienia porażenia mięśni oczu są:

  • zakażenia,
  • urazy,
  • choroby ośrodkowego układu nerwowego.

Likwidowanie porażenia polega albo na leczeniu przez okulistę wspólnie z lekarzami innych specjalności, albo na leczeniu zachowawczym. Jeśli to nie przyniesie oczekiwanych efektów, to konieczna jest operacja przywracająca prawidłową czynność oka pacjenta.

Zez u dzieci

Czasem choroba zezowa występuje u dzieci, nawet przed ukończeniem przez nie pierwszego roku życia. Przyczyną zeza u dzieci jest wada refrakcji, tj. nadwzroczność lub niezborność oka. Najczęściej mamy do czynienia z zezem zbieżnym, który wywołany jest zbyt dużą akomodacją oka z wadą refrakcji. Jeśli u dziecka występuje krótkowzroczność, to wówczas rozwija się zez rozbieżny, co oznacza, że oczy zezują naprzemiennie.

Jeśli leczenie dziecka będzie podjęte na wczesnym etapie jego rozwoju, można całkowicie usunąć wadę stosując leczenie zapobiegawcze. Nie można lekceważyć u dziecka nawet niewielkich objawów zeza, bowiem ma to ogromne znaczenie dla zachowania wzroku oka zezującego. Szybkie podjęcie leczenia daje 100% rezultaty.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów