Zapobieganie zapaleniu spojówek

zapalenie spojówek zapobieganie

Zapalenie spojówek jest schorzeniem, w którym cienka błona śluzowa oka obejmowana jest przez stan zapalny. Błona ta tworzy się w wewnętrznej powierzchni powieki i pokrywa część gałki ocznej. Charakterystycznym objawem zapalenia spojówek jest czerwone oko.

Do innych objawów zapalenia spojówek zalicza się

  • Zaczerwienienia okolic oczu,
  • Ostre, szybko przemijające ataki swędzenia,
  • Odczuwanie piasku pod powiekami,
  • Cieknąca wydzielina z oczu, powodująca zlepianie się powiek, zwłaszcza w trakcie snu.

Metod zapobiegania zapaleniu spojówek jest co najmniej kilka. Warto przy tym nadmienić, że schorzenie to jest chorobą zakaźną, którą można zarazić się przez dotyk. Stąd też, pierwszym ze sposobów zapobiegania zapaleniu spojówek jest częste mycie rąk. Należy też unikać kontaktu z oczami, jeśli na ich powierzchni znajduje się wydzielina. Do jej usuwania powinniśmy stosować jednorazowych chusteczek higienicznych. Bielizna osobista osoby, która cierpi na zapalenie spojówek, powinna być prana w możliwie wysokiej temperaturze, gdzie do prania dodawany jest środek dezynfekujący. Lekarze nie zalecają używania innych gąbek, ręczników itp.

Zdarza się, że przyczyną zapalenia spojówek są kosmetyki. Wówczas należy odstawić dotychczas używane kosmetyki i wypróbować hipoalergiczne. Zdecydowanie należy unikać przebywania w miejscach o dużym zanieczyszczeniu powietrza, niewietrzonych i zadymionych.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów