Zapobieganie retinopatii cukrzycowej

zapobieganie retinopatii cukrzycowej

Retinopatia cukrzycowa jest chorobą atakującą siatkówkę oka. Powodem uszkodzenia siatkówki jest długotrwała cukrzyca pacjenta. W takich okolicznościach następuje wysokie nasilenie metabolizmu i zapotrzebowania na tlen oraz inne substancje odżywcze, nabłonka barwnikowego i warstwy fotoreceptorów oka. Schorzenie rozwija się wprost proporcjonalnie do długości trwania cukrzycy.

Zapobieganie retinopatii cukrzycowej polega na:

 • Regularnym, rygorystycznym kontrolowaniu poziomu cukru we krwi,
 • Okresowym wizytom w gabinecie okulistycznym,
 • Miejscowym leczeniu okulistycznym,
 • Przyjmowaniu określonych preparatów farmakologicznych.

Przynajmniej raz w roku osoby chorujące na cukrzycę lub mające ku niej predyspozycje genetyczne, powinny przeprowadzać badanie dna oka u okulisty albo wyszkolonego lekarza rodzinnego. W trakcie badania lekarz sprawdza, jak wyglądają naczynia znajdujące się w siatkówce. Kontroluje również, czy w jej obrębie nie występują wylewy czy krwotoki. Jeśli profilaktyka retinopatii cukrzycowej nie da rezultatów, można schorzenie leczyć poprzez zastosowanie zabiegu o nazwie fotokoagulacja. Przy zabiegu tym wykorzystywane jest światło lasera.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

 • retinopatia cukrzycowa

  Retinopatia cukrzycowa - rodzaje

  Jakie są stadia w retinopatii cukrzycowej oraz formy leczenia objawów wzrokowych cukrzycy?

 • retinopatia cukrzycowa

  Retinopatia cukrzycowa

  chorzenie nazywane retinopatią cukrzycową dotyczy narządu wzroku i najczęściej dotyka osób chorujących na przewlekłą cukrzycę.

 • choroby oczu zapobieganie

  Jak zapobiegać chorobom oczu?

  Zapobieganie chorobom oczu może polegać na zwiększaniu zawartości w codziennej diecie nienasyconych kwasów tłuszczowych omega3.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów