Zapobieganie półpaścowi ocznemu

zapobieganie półpaścowi ocznemu

Półpasiec jest silnie zakaźną chorobą, w której pojawiają się zmiany skórne, wywołujące dolegliwości bólowe. Jedną z form półpaśca jest półpasiec oczny, nazywany również ospianką. W takim przypadku zmiany chorobowe pojawiają się na czole, skroni i powiece. Wykwity półpaśca mogą objąć swym zasięgiem również spojówkę i rogówkę, powodując owrzodzenia.

Mogą one zostać zainfekowane bakteryjnie. W skrajnych przypadkach występowania półpaśca ocznego, może dojść nawet do zmętnienia rogówki lub do porażenia mięśni poruszających gałką oczną. W konsekwencji, chory może utracić wzrok.

Jak zapobiegać i leczyć?

Istnieją metody zapobiegania półpaścowi ocznemu. Przede wszystkim, należy unikać kontaktów z osobami, które przechodzą półpaśca. Jeśli to my sami chorujemy na półpaśca, konieczne jest zachowanie elementarnych zasad higieny, aby zapobiec dalszemu szerzeniu się zmian.

Lekarze zalecają zastosowanie immunoglobuliny ludzkiej, którą podaje się pacjentom, w celu zapobiegania rozwojowi zakażenia półpaśca, w ciągu 72 godzin od kontaktu z osobą chorą. Leczenie tego rodzaju jest szczególnie wskazane u dzieci z nowotworami, u noworodków, u kobiet ciężarnych i u dzieci chorych na inne choroby zakaźne.

W zastosowaniu znajduje się również żywa, atentowana szczepionka, przeciwko wirusowi ospy wietrznej, który również powoduje powstanie półpaśca ocznego.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

  • choroby wirusowe powiek

    Choroby wirusowe powiek

    Opryszczka zwykła powiek objawia się pojawieniem się na powiece niewielkich, półprzezroczystych pęcherzyków z płynem.

  • nowotwory gałki ocznej

    Nowotwory gałki ocznej

    Ten rodzaj raka gałki ocznej można rozpoznać po pojawiających się guzkach na powiekach, owrzodzeniu lub krwawieniu.

  • negatywny wpływ wzrok

    Co wpływa negatywnie na wzrok?

    Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak wiele jest czynników, które niszczą nasz wzrok. Jedne są mniej, inne bardziej niebezpieczne.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów