Zapobieganie jaglicy

jaglica zapobieganie

Jaglica jest chorobą zakaźną oka, do której dochodzi w wyniku zakażenia powstałego w dzieciństwie. Chorobę tą wywołują wirusy i powodują one zmiany chorobowe, przypominające grudki, pojawiające się przede wszystkim na spojówce. Nieleczona jaglica może spowodować trwałe upośledzenie widzenia.

Metody zapobiegania jaglicy dzielą się na indywidualne i zbiorowe (ogólne). Można je podejmować w skali jednego kraju i narodu, a także w skali ogólnoświatowej.

W ramach przeciwdziałania indywidualnego jaglicy, zapobieganie chorobie obejmuje:

 • Zachowywanie elementarnych zasad higieny osobistej,
 • Stosowanie osobnej pościeli, ręczników i wody do mycia,
 • Niedotykanie nieumytymi palcami własnych oczu.

Na czym polega zapobieganie zbiorowe (ogólne)?

Zapobieganie ogólne obejmuje działania w obrębie szkół, przedszkoli, czy też wszelkich dużych skupisk ludzi. Jedyną metodą w tym zakresie jest upowszechnianie zasad higieny i izolowanie chorych na jaglicę. Okresowo w domach dziecka i szkołach Ministerstwo Zdrowia organizuje akcje, w czasie których dzieci są badane pod kątem chorób wzroku, takich jak jaglica. Jeśli u dziecka zostanie stwierdzone to schorzenie, jest natychmiast izolowane i skierowane do leczenia w przychodni przeciwjagliczej bądź do Zakładu przeciwjagliczego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Witkowicach pod Krakowem.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

 • łzawienie oczu zapobieganie

  Zapobieganie łzawieniu oczu

  Często powodem łzawienia jest zawijanie się, albo złe rośnięcie rzęsy, która drażni spojówkę i rogówkę oka - należy ją usunąć.

 • zapalenie spojówek zapobieganie

  Zapobieganie zapaleniu spojówek

  Zdecydowanie należy unikać przebywania w miejscach o dużym zanieczyszczeniu powietrza, niewietrzonych i zadymionych.

 • negatywny wpływ wzrok

  Co wpływa negatywnie na wzrok?

  Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak wiele jest czynników, które niszczą nasz wzrok. Jedne są mniej, inne bardziej niebezpieczne.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów