Zapobieganie jaglicy

Jaglica jest chorobą zakaźną oka, do której dochodzi w wyniku zakażenia powstałego w dzieciństwie. Chorobę tą wywołują wirusy i powodują one zmiany chorobowe, przypominające grudki, pojawiające się przede wszystkim na spojówce. Nieleczona jaglica może spowodować trwałe upośledzenie widzenia.
Metody zapobiegania jaglicy dzielą się na indywidualne i zbiorowe (ogólne). Można je podejmować w skali jednego kraju i narodu, a także w skali ogólnoświatowej.
W ramach przeciwdziałania indywidualnego jaglicy, zapobieganie chorobie obejmuje:
- Zachowywanie elementarnych zasad higieny osobistej,
- Stosowanie osobnej pościeli, ręczników i wody do mycia,
- Niedotykanie nieumytymi palcami własnych oczu.
Na czym polega zapobieganie zbiorowe (ogólne)?
Zapobieganie ogólne obejmuje działania w obrębie szkół, przedszkoli, czy też wszelkich dużych skupisk ludzi. Jedyną metodą w tym zakresie jest upowszechnianie zasad higieny i izolowanie chorych na jaglicę. Okresowo w domach dziecka i szkołach Ministerstwo Zdrowia organizuje akcje, w czasie których dzieci są badane pod kątem chorób wzroku, takich jak jaglica. Jeśli u dziecka zostanie stwierdzone to schorzenie, jest natychmiast izolowane i skierowane do leczenia w przychodni przeciwjagliczej bądź do Zakładu przeciwjagliczego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Witkowicach pod Krakowem.
Przygotowanie:
Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.
Podobne artykuły
-
Zapobieganie łzawieniu oczu
Często powodem łzawienia jest zawijanie się, albo złe rośnięcie rzęsy, która drażni spojówkę i rogówkę oka - należy ją usunąć.
-
Zapobieganie zapaleniu spojówek
Zdecydowanie należy unikać przebywania w miejscach o dużym zanieczyszczeniu powietrza, niewietrzonych i zadymionych.
-
Co wpływa negatywnie na wzrok?
Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak wiele jest czynników, które niszczą nasz wzrok. Jedne są mniej, inne bardziej niebezpieczne.