Wróżenie z oczu

wróżenie z oczu

Narządy ludzkiego ciała są ze sobą bezpośrednio powiązane i w niektórych wypadkach wzajemnie na siebie oddziaływają. Dzięki temu obserwacja na przykład oczu, może mieć niebagatelne znaczenie w diagnozowaniu chorób, teoretycznie z nimi niezwiązanych.

Wiele chorób naszego ciała powoduje bezpośrednie objawy w układzie wzrokowym. Przykładem takiego schorzenia jest cukrzyca. Powikłania narządu wzroku przy tej chorobie występują w charakterze retinopatii cukrzycowej. Powoduje ona uszkodzenie naczyń krwionośnych siatkówki. Nasilenie objawów następują wraz z czasem cierpienia na cukrzycę. Retinopatia powoduje początkowo jedynie upośledzenie wzroku, lecz nieleczona może doprowadzić do ślepoty. Na szczęście, cukrzyca najczęściej jest wykrywana dużo wcześniej niż nastąpią objawy retinopatii, lecz w niektórych przypadkach problemy ze wzrokiem mogą doprowadzić do zdiagnozowania cukrzycy.

Kolejną chorobą, która rzutuje także na oczy jest reumatoidalne zapalenie stawów. Objawami tej choroby są ból i obrzęk stawów. W jej wyniku nastąpić może również zapalenie rogówki czy też zapalenie naczyniówki. Często spotykanym schorzeniem jest również zespół suchego oka.

Na czym polega badanie dna oka?

Bardzo ważnym badaniem, pozwalającym na ocenę stanu zdrowia całego organizmu, jest badanie dna oka. Znajdująca się tam sieć naczyniowa odpowiada za dostarczenie krwi i składników odżywczych do naszego narządu wzroku. Jest to o tyle ważne, że stanowi w pewnym sensie odbicie całego układu krążenia naszego ciała. Dzięki temu okulista może wstępnie zdiagnozować i ocenić stopień zaawansowania schorzeń układu naczyniowo-sercowego (nadciśnienie tętnicze, miażdżyca). Możliwe jest również stwierdzenie chorób krwi, na przykład anemii, skazy krwotocznej czy też białaczki.

Czym jest irydologia?

Nauką, zajmującą się diagnozowaniem schorzeń dzięki oczom, jest irydologia. Jej zwolennicy twierdzą, że dzięki obserwacji tęczówki możliwe jest ustalenie dolegliwości z jaką zmaga się organizm. Zwolennicy tej teorii uważają ponadto, że z oczu można odczytać w jakiej kondycji jest każdy układ i narząd wewnętrzny naszego ciała. Możliwe jest także stwierdzenie, z jakimi chorobami będziemy borykać się w przyszłości. Według danych, diagnostyka z tęczówki sprawdza się w 80-95% przypadków. Nie da się jej jednak stosować u dzieci poniżej 4 roku życia. Należy również pamiętać, że irydologia nie jest równoznaczna z diagnostyką lekarską. Tych dwóch metod nie należy porównywać. Irydologia jest metodą jedynie uzupełniającą.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

  • nadkorekcja wzroku

    Nadkorekcja wzroku

    Z nadkorekcją, inaczej nadmiernym skorygowaniem wzroku, mamy do czynienia wtedy gdy nosimy zbyt mocne soczewki kontaktowe lub okularowe.

  • badanie dna oka

    Badanie dna oka

    Na czym polega oftalmoskopia pośrednia i bezpośrednia? Zasady funkcjonowania wziernika Fisona i funduskamery.

  • dieta dla wzroku

    Jaka powinna być dieta dla wzroku?

    Jaka dieta zawiera dużo witamin i składników odżywczych mających wpływ na wzrok? Co należy jeść, aby nasze oczy były zawsze w dobrej formie?

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów