Soczewki zamiast kropli

soczewki zamiast kropli

Krople do oczu stosujemy podczas podrażnień, różnych chorobach i stanach zapalnych. Niestety używanie kropel nie jest w pełni skuteczne. Około 95 % leku spływa w nieodpowiednie miejsce wywołując niepożądane efekty uboczne. Tego problemu można będzie niedługo uniknąć. Jak? Odpowiedź znajduje się w dalszej części artykułu.

Niedługo nie będzie konieczne zaopatrywanie się w krople, ponieważ naukowcy z Eyenovations próbują opracować soczewki, które zastąpią stosowanie kropli do oczu. Materiał, z którego zostały wykonane soczewki ma taki skład chemiczny, że teoretycznie wystarcza na 100 dni używania. Oprócz hydrożelu, który odpowiedzialny jest za korygowanie wady w szkle kontaktowym znajduje się również warstwa polimeru nasyconego lekiem, który jest uwalniany w określonym tempie.

Soczewki vs krople na jaskrę

Te nowoczesne soczewki są tak skonstruowane, że mogą wydzielać swoją leczniczą zawartość przez 100 dni, jednak w takiej postaci nie pojawią się na rynku ze względu na przepisy, które dopuszczają szkła kontaktowe do stosowania nie dłuższego niż 30 dni.

Głównym celem naukowców z Eyenovations jest skonstruowanie takich szkieł kontaktowych, które będą upraszczały leczenie jaskry. Podrzędnymi funkcjami tych soczewek będzie chronienie oczu przed infekcjami. Możliwe to będzie dzięki wszczepionym antybiotykom. Taki preparat będzie działał długo i bezpośrednio na powierzchnię gałki ocznej zapewniał stały dopływ prawidłowych dawek lekarstwa. Soczewki te ułatwią życie chorym, cierpiącym na różne schorzenia oczu, a co więcej są polecane przez wielu specjalistów.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

 • soczewki kontaktowe twarde

  Soczewki kontaktowe twarde

  Soczewki typu miękkiego znajdują się w chwili obecnej w powszechnym użyciu. Są one wykonane z tworzywa o nazwie hydrożel.

 • soczewki kontaktowe miękkie

  Soczewki kontaktowe miękkie

  Soczewki typu miękkiego znajdują się w chwili obecnej w powszechnym użyciu. Są one wykonane z tworzywa o nazwie hydrożel.

 • soczewki progresywne

  Soczewki progresywne

  Soczewki te zapewniają korekcję widzenia w każdej odległości – z bliska, z daleka oraz przestrzeni pośredniej.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów