Soczewki sferyczne

soczewki sferyczne

Jednym z najpopularniejszych rodzajów soczewek kontaktowych są soczewki sferyczne, służące wszystkim osobom z typowymi wadami wzroku. Soczewki sferyczne korygują zarówno krótkowzroczność, jak i dalekowzroczność. Zakres korekcji ostrości widzenia wynosi w chwili obecnej w przypadku soczewek sferycznych od – 25 Dioptrii do +25 Dioptrii.

Na co zwracać uwagę przy wyborze soczewek sferycznych?

Soczewki sferyczne ujemne, nazywane potocznie soczewkami minusami, są wykorzystywane do korekcji wady krótkowzroczności. Warto podkreślić, że ich grubość w tzw. strefie czynnej, jest zdecydowanie najmniejsza w centrum. Im dalej w kierunku brzegów, tym grubość soczewki się zwiększa.

Soczewki kontaktowe sferyczne dodatnie, nazywane również soczewkami plusami, są stosowane w przypadku korekty nadwzroczności. W przeciwieństwie do soczewek ujemnych, w centralnej strefie czynnej są najgrubsze, a im dalej ku brzegowi, tym stają się cieńsze.

Cechą charakterystyczną soczewek sferycznych jest to, że posiadają one jednakową moc w każdym swym punkcie. Ich nazwa pochodzi od tego, że soczewki na swej zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni mają kształt wycinka kuli – jej sfery. W produkcji zdecydowanie najczęściej występują soczewki sferyczne, z uwagi na ich wysoką popularność i wszechstronne zastosowanie.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

 • soczewki toryczne

  Soczewki toryczne

  Soczewki toryczne dzielą się na kilka rodzajów, według czasu ich noszenia. Wyróżnia się soczewki toryczne jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne i roczne.

 • soczewki progresywne

  Soczewki progresywne

  Soczewki te zapewniają korekcję widzenia w każdej odległości – z bliska, z daleka oraz przestrzeni pośredniej.

 • soczewki kontaktowe twarde

  Soczewki kontaktowe twarde

  Oczy dzieci szczególnie mocno narażone są na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Co im pomaga, a co szkodzi?

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów