Soczewki progresywne

soczewki progresywne

Obok najczęściej stosowanych soczewek sferycznych i torycznych, istnieje jeszcze trzeci ich rodzaj. Mowa tu o progresywnych soczewkach kontaktowych, które są wykorzystywane w przypadku tzw. starczowzroczności, czyli wady pojawiającej się w większości przypadków u pacjentów, po ukończeniu 45. roku życia. Fachowo, soczewki progresywne określa się jako soczewki do korekcji prezbiopii. Wada ta polega na utracie zdolności pacjenta do ostrego widzenia z bliskiej odległości. Nie można jej jednak mylić z nadwzrocznością.

Z czego wynika zmniejszająca się akomodacja oczu?

Oko ma naturalną zdolność do widzenia ostro wszystkich przedmiotów, zarówno bliskich, jak i dalekich. U dzieci zakres akomodacji może sięgać nawet 14 dioptrii. Akomodacja polega na zmianie geometrii oka, które dostosowuje się w ten sposób do widzenia z bliska. Zdrowe oko widzi prawidłowo, w sposób automatyczny, dobrze bliskie, dalekie i pośrednio zlokalizowane przedmioty. U osób starszych akomodacja jest niższa, dlatego też pojawia się zwykle konieczność zastosowania pomocy optycznych do czytania. Mogą to być na przykład soczewki kontaktowe progresywne.

Soczewki progresywne są jednocześnie soczewkami asferycznymi. W swojej budowie wykorzystują widzenie symultaniczne. Soczewki te zapewniają korekcję widzenia w każdej odległości – z bliska, z daleka oraz przestrzeni pośredniej.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

 • soczewki kontaktowe twarde

  Soczewki kontaktowe twarde

  Soczewki typu miękkiego znajdują się w chwili obecnej w powszechnym użyciu. Są one wykonane z tworzywa o nazwie hydrożel.

 • soczewki kontaktowe miękkie

  Soczewki kontaktowe miękkie

  Soczewki typu miękkiego znajdują się w chwili obecnej w powszechnym użyciu. Są one wykonane z tworzywa o nazwie hydrożel.

 • soczewki toryczne

  Soczewki toryczne

  Soczewki toryczne dzielą się na kilka rodzajów, według czasu ich noszenia. Wyróżnia się soczewki toryczne jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne i roczne.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów