Soczewki, pozwalające widzieć obraz w powiększeniu

soczewki kontaktowe powiększające

stnieje wiele rodzajów soczewek kontaktowych, które między innymi zmieniają kolor czy kształtoczu. Są soczewki korygujące wady jaki i soczewki kosmetyczne, szkła kontaktowe które można używać przez rok, miesiąc, albo tylko dzień. W tym aspekcie konkurencja na rynku jest coraz większa.

Powstają coraz to nowsze, nietuzinkowe pomysły. Jednym z nich jest plan naukowców z Politechniki w Lozannie oraz University of California, San Diego. Opracowali oni szkła kontaktowe, dzięki którym widziany obraz będzie w powiększeniu jakbyśmy patrzyli przez lupę lub lornetkę. Soczewki te umożliwiają zarówno widzenie normalne (takie samo jak patrzenie przez korygujące szkła kontaktowe) jak i sprawią, że widziany obraz będzie w powiększeniu 2,8x.

Jednak aby obraz był widziany w powiększeniu oprócz soczewek konieczne jest jeszcze posiadanie specjalnych okularów 3D, które ułatwiają przełączanie warstwy soczewki i przekształcają sposób widzenia. Szkła kontaktowe skonstruowane są z 2 części:

 • część pierwsza; zwykła - ma działanie takie samo jak normalna soczewka,
 • część druga - zbudowana z kilku aluminiowych zwierciadeł, których zadaniem jest powiększanie obrazu, zanim trafi do źrenicy.

Wynalazek ten nie ma jeszcze pełnej formy, kolejnym krokiem jest wykonanie elastycznego materiału, aby soczewki nie były sztywne.

Soczewki te zostały specjalnie skonstruowane dla osób, które mają problem z niedowidzeniem, w tym dla osób starszych, których wzrok z wiekiem jest coraz słabszy.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

 • soczewki dla diabetyków

  Soczewki dla diabetyków - korekcja i diagnoza

  Cukrzyca - przewlekła choroba metaboliczna polegająca na zaburzeniach wydzielania insuliny przez komórki beta trzustki zakłócając funkcjonowanie oczu.

 • soczewki kontaktowe dla zwierzat

  Soczewki kontaktowe dla zwierząt

  Soczewki kontaktowe dla zwierząt wynaleźli lekarze z Niemiec. Ich rozmiar – od kota do nosorożca. Po co koty mają pionowe oczy?

 • soczewki zamiast kropli

  Soczewki zamiast kropli

  Krople do oczu stosujemy podczas podrażnień, różnych chorobach i stanach zapalnych. Niestety używanie kropel nie jest w pełni skuteczne.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów