Soczewki kontaktowe dla zwierząt

soczewki kontaktowe dla zwierzat

Zwierzęta, które niedowidzą i mają problemy ze wzrokiem często są niebezpieczne – stają się agresywne, a ich zachowanie jest nieprzewidywalne. Stwarzają bardzo poważne zagrożenie da otoczenia. Na rynku ukazały się dla nich soczewki kontaktowe.Ten wynalazek uratował wiele zwierząt domowych, cyrkowych, żyjących w ogrodach zoologicznych, jak i na wolności (m.in. nosorożców, żyraf, niedźwiedzi, lwów, tygrysów)

Zwierząt uratowane dzięki soczewkom kontaktowym:

 • kangur z Australii, który nie widział został wybawiony z niedołężności,
 • niewidząca lwica z Rumunii,
 • niedźwiedzie brunatne z Chin,
 • uchatka, która niemal straciła wzrok i jest gwiazdą show w San Diego nadal może wykonywać sztuczki.

Soczewki kontaktowe dla zwierząt wynaleźli lekarze z Niemiec. Przygotowane są one na specjalne zamówienie; rozmiar – od kota do nosorożca. Nie są to zwyczajne szkła – do wnętrza oka zwierzęcia wszczepiane są akrylowe płytki. Na rynku dostępne są również specjalne soczewki, które są wyposażone w filtry UV. Pochłaniają promieniowanie słoneczne, które wzmacniają rozwój tzw. choroby headshaking – nieuleczalny ból nerwu trójdzielnego.

Wynalezienie soczewek dla zwierząt, przez niemiecką firmę S & V Technologies, ma na celu ochronić i zmniejszyć ryzyko utraty wzroku, które jest spowodowane zaćmą (tzw. kataraktą). Jednak zabieg wszczepienia soczewek kontaktowych zwierzętom jest bardzo kosztowny – za operację trzeba zapłacić nawet od kilkuset do kilku tysięcy euro. A zaaplikowanie soczewek dla psa w Polsce kosztuje kilkaset euro. Mimo to wiele osób decyduje się na taki wydatek, gdyż są bardzo związani ze zwierzętami, traktują ich jak członków swoich rodzin i uważają, że są one warte każdego wydatku.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

 • zwierzęce ciekawostki o oczach

  Zwierzęce ciekawostki o oczach

  Największe oczy ze zwierząt ma kałamarnica olbrzymia. Wiele zwierząt ma możliwość odbijania światła. Po co koty mają pionowe oczy?

 • ciekawostki o oczach

  Ciekawostki o oczach

  Czy osoby o jasnoniebieskich oczach inaczej wychodzą na zdjęciach? Nasze oko jest w stanie rozróżnić ok 6 milionów kolorów!

 • soczewki Kevina Cartera

  Soczewki Kevina Cartera

  Za najbardziej oryginalne soczewki uważa się te wyprodukowane przez Kelvina Cartera. Te unikatowe soczewki kontaktowe niejednych intrygują i szokują.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów