Soczewki dla diabetyków - korekcja i diagnoza

soczewki dla diabetyków

Cukrzyca jest to przewlekła choroba metaboliczna polegająca na zaburzeniach wydzielania insuliny przez komórki beta trzustki. Co wiąże się z zakłóceniami czynności i niewydolnością niektórych narządów, np. oczu, nerek, nerwów, serca, naczyń krwionośnych itd.

W Polsce na cukrzycę choruje około 2,5 miliona osób. Do przyczyn powstawania cukrzycy należy między innymi: nieodpowiedni styl życia, otyłość i zła dieta, czynniki genetyczne, niewłaściwa praca układu immunologicznego.

Objawy cukrzycy

  • poliuria – potrzeba częstego oddawania moczu,
  • polidypsja – wzmożone pragnienie,
  • polifagia – wzmożony apetyt,
  • osłabienie organizmu i utrata energii do życia,
  • odwodnienie,
  • utrata masy ciała,
  • zaburzenia skórne,
  • problemy ze wzrokiem.

Dla wielu osób cierpiących na cukrzycę ciągła kontrola cukru jest kłopotliwa, ponieważ polega na nakłuwaniu palca w celu wprowadzeniu kropli krwi do specjalnego urządzenia (czynność tę trzeba powtarzać nawet kilka razy dziennie). Dzięki inżynierom firmy Google problem ten może się zmienić. Zaprojektowali oni inteligentną soczewkę kontaktową, która jest bardzo pomocna w mierzeniu poziomu glukozy.

Jak taka soczewka działa?

Należy umieścić soczewkę w oku i dzięki zawartemu w niej mikroskopijnego komputera możliwe jest zmierzenie ilości cukru w łzach. Z wyglądu przypomina to brokat znajdujący się pomiędzy dwoma warstwami szkła kontaktowego.

Jak narazie soczewki te nie są jeszcze wprowadzane na rynek. Podobne szkła kontaktowe zaprojektowały inne firmy, np. Cnoga (firma izraelska) i Infratec (firma amerykańska).


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów