U kogo występuje pseudo zez?

pseudo zez

Pseudo zez (ang. pseudostrabismus) to fizjologiczny stan, typowy dla niewykształconej jeszcze twarzy u niemowląt i małych dzieci, która wraz z dorastaniem mija naturalnie przed ukończeniem drugiego roku życia. Objawy mogą do złudzenia przypominać objawy typowe dla zeza, także występującego nawet u najmłodszych. Nos u niemowląt jest szeroki o niewykształconym korzeniu, rozwijający się od 6 miesiąca życia. W kącikach oczu pojawiają się fałdy, które sprawiają wrażenie nieregularności ułożenia oczu. Zmarszczka nakątna oka jest typowa dla skośnych oczu mieszkańców Azji Wschodniej i rdzennej ludności Ameryki Północnej, dlatego objawy pseudo zeza częściej występują wśród tamtejszych niemowląt. Do kolejnych przyczyn pseudo zeza zalicza się nierównomierny wzrost kości policzkowej u dziecka.

Jak odróżnić zez od pseudo zeza?

Należy wykonać test przy pomocy promienia świetlnego latarki gdy dziecko patrzy na wprost. Gdy światło będzie się odbijało identycznych puntkach na źrenicach, to mamy do czynienia z pseudo zezem, natomiast w przypadku nieregularności istnieje ryzyko zdiagnozowania zeza. Każdą nieprawidłowość tego typu, niezależnie czy mamy do czynienia z zezem czy tylko z pseudo zezem należy skonsultować z okulistą.

Jeżeli objawy po okresie 2 lat nie mijają to mamy do czynienia z zezem, ale szczegółowe badania wzroku umożliwiają postawienie diagnozy już wcześniej.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

 • diagnostyka zeza

  Choroba zezowa - diagnostyka i leczenie

  Rodzaje zeza i czynniki wywołujące chorobę zezową. Diagnostyka i formy leczenia.

 • achromatopsja

  Achromatopsja

  Wada wzroku nazywana achromatopsją polega na tzw. ślepocie barw. Jest ona zaburzeniem rozpoznawania barw.

 • daltonizm

  Daltonizm

  Daltonizm, czyli wada polegająca na niemożności rozpoznawania niektórych barw przez ludzkie oko, jest dziedziczny.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów