Problemy ze wzrokiem dziecka

problemy ze wzrokiem dzieci

Twoja pociecha nie powie Ci, gdy będzie źle widziało, albo gdy będą bolały ją oczka. Można to jednak zaobserwować i rozpoznać po dziwnym zachowaniu lub różnych objawach świadczących o jakiś problemach dziecka ze wzrokiem. Im szybciej wada zostanie wykryta tym szybciej będziemy w stanie ją skorygować. Oto kilka sygnałów, które powinny wzbudzić podejrzenia rodziców i w żadnym wypadku nie wolno ich bagatelizować!

OBJAW - Oczka niemowlęcia zaczynają ropieć!

Może to być skutek podrażnienia wywołanego przez preparat antybakteryjny. Aby zapobiec ropieniu należy kilka razy dziennie przemywać oczy sterylnym gazikiem nasączonym wodą lub roztworem soli fizjologicznej. Jeśli natomiast to nie pomoże konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

OBJAW - Dziecko nie śledzi wzrokiem zabawki!

Jeśli do sześciu miesięcy dziecko nie będzie potrafiło skupić wzroku i będzie miało problemy z przyglądaniem się rodzicom czy śledzeniem wzrokiem poruszającej się zabawki warto skonsultować się z pediatrą lub okulistą. Konieczna jest dalsza diagnostyka.

OBJAW - Dziecko niekiedy zezuje!

Do sześciu miesięcy jest to całkiem naturalne, ponieważ mięśnie gałki ocznej nie są jeszcze dobrze ukształtowane i dlatego oczka zbiegają się do środka. Zez fizjologiczny powinien zaniknąć do siódmego miesiąca życia. Jeśli jednak dziecko nadal zezuje oznacza to rozwijającą się wadę wzroku.

OBJAW - Maluch mruży i przeciera oczka!

Przez takie zachowanie dziecko widzi wyraźniej, ponieważ mrużąc i przecierając oczka zmienia kształt soczewki (spłaszcza ją). Zauważając to rodzic powinien jak najszybciej udać się z dzieckiem do okulary, ponieważ może to być początek problemów z krótkowzrocznością lub astygmatyzmem.

OBJAW - Oczka dziecka łzawią, a na dodatek maluch ciągle je przeciera!

Ponadto szkrab ma też światłowstręt, a w kącikach oczu gromadzi się wydzielina. Te objawy są typowe dla zapalenia spojówek. W takim przypadku najlepiej jest przemywać oczy dziecka solą fizjologiczną. Jeśli jednak to nie pomoże konieczna jest wizyta z dzieckiem u lekarza.

A co zrobić kiedy do oka dostanie się piasek, kawałek szkła lub plastiku?

Pierwszym krokiem jest próba usunięcie ciała obcego za pomocą zwilżonej chusteczki. Jeśli natomiast to nie pomoże, ponieważ okruszek znajduje się głębiej w oku należy oko dziecka wypłukać. Niemowlęciu najlepiej jest to zrobić za pomocą soli fizjologicznej. Starsze dziecko należy nakłonić, aby przyłożył oko do do kieliszka wypełnionego wodą i kilka razy zamrugał oko. Ostatnim ratunkiem jest okulista. Należy zasłonić oko jałowym gazikiem i udać się do specjalisty.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

  • negatywny wpływ wzrok

    Co wpływa negatywnie na wzrok?

    Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak wiele jest czynników, które niszczą nasz wzrok. Jedne są mniej, inne bardziej niebezpieczne.

  • wzrok u dzieci

    Młodzi a wzrok

    Według badań, około 41% młodych ludzi ma problemy ze wzrokiem. Niestety nie wszyscy dbają o to, by korygować wady wzroku.

  • co dla dziecka dobre

    Co dla dziecka dobre?

    Oczy dzieci szczególnie mocno narażone są na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Co im pomaga, a co szkodzi?

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów